Çocuk femur kırıklarının tedavisinde kanal içi tek titanyum elastik çivinin etkinliği
Efficacy of single titanium elastic nail in the treatment of child femur fractures
- Tez No: 937943
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AĞUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada tek bir titanyum elastik çivi ile tedavi edilen 6-12 yaş arası çocuk femur kırıklarında rotasyonel stabilite araştırıldı. Çalışmanın amacı; iki adet titanyum esneyebilen çivinin kullanılamayacağı kadar dar medüller kanalı olan ve ameliyat süresinin kısa tutulması gerektiği hastalarda, tek bir titanyum esneyebilen çivi ile tedavi edilen 11 çocuk femur kırığının rotasyonel stabilitesinin araştırılmasıydı. Femur medüller kanal çapı dar olan veya ek yaralanması olan 11 hasta çalışmaya alındı. Hastaların femoral anteversiyon açıları ameliyat sonrası 2. günde ve 6. ayda bilgisayarlı tomografi eşliğinde ölçüldü ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ameliyat sonrası 2. günde ölçülen anteversiyon açıları ortalama 18º (1°-35°) ve 6.ayda ölçülen anteversiyon açıları ortalama 16° (1°-32°) idi (p=0.34). Özet olarak 4-11 yaş arası çocuk femur kırıklarında zorunlu durumlarda tek bir titanyum esneyebilen çivi ile tedavinin uygulanabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the rotational stability of femur fractures in 6-12 aged children which were treated by single titanium elastic nail. The aim of the study is to investigate the rotational stability of 11 child femur fracture, which it was impossible to use two titanium elastic nail because of the narrow medullary canal and the patient's situation; that the procedure had to be done in a short duration time. Our cases were 11 patients that had a narrow femoral medullary canal and additional trauma. Femoral anteversion angles of the treated side were measured on the postoperatively second day and after six month by computarized tomography and these values were compared statistically. The mean anteversion angle value was 18° (1°-35°) on the second day and 16° (1°-32°) after six months (p=0.34). As a conclusion; in 6-12 aged childrens' femoral fractures a single titanium elastic intramedullary nail can be usefull for osteosynthesis if it's mandotary.