COVİD-19 pandemisinin üst gastrointestinal sistem kanamaları üzerine olan muhtemel etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the possible effects of the COVID-19 pandemic on upper gastrointestinal system bleeding
  1. Tez No: 937942
  2. Yazar: MERT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada tıbbi ilerlemelere rağmen hala yüksek oranda mortaliteye sahip olan ve tıbbi acillerin önemli bir kısmını oluşturan üst gastrointestinal sistem kanamaları üzerine COVID-19 pandemisinin olası etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olan bu çalışmaya Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde pandemi öncesi (1 Mart 2018-29 Şubat 2020) ve pandemi döneminde (1 Mart 2020-28 Şubat 2022) üst gastrointestinal sistem kanaması tanısı alan hastalar dahil edildi. Hastalara ait demografik, klinik, laboratuvar ve endoskopik veriler elektronik veri tabanından elde edildi. Elde edilen bu veriler her iki dönem arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to assess the impact of the COVID-19 pandemic on upper gastrointestinal bleeding, a condition with persistently high mortality despite medical advances and a major cause of medical emergencies. Materials and Methods: This retrospective study included patients diagnosed with upper gastrointestinal bleeding at Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital during the pre-pandemic (March 1, 2018–February 29, 2020) and pandemic periods (March 1, 2020–February 28, 2022). Demographic, clinical, laboratory, and endoscopic data were obtained from the electronic medical records and compared between the two periods. A p-value of