Kronik pelvik ağrı sendromlu (kategori IIIB) hastalarda medikal tedavi ile akapunktur tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of acupuncture treatment with medical treatment in patients with chronic pelvic pain syndrome (category IIIB)
  1. Tez No: 937946
  2. Yazar: FERHAT YAKUP SUÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP VELİ KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Kronik prostatit/pelvik ağrı sendromunun (Kategori III) ağrı tedavisinde akupunktur ve medikal tedavi etkinliğini prospektif, randomize bir çalışma ile karşılaştırmak. Materyal Metod: Kasım 2008-Mayıs 2009 tarihleri arasında üroloji polikliniğimize pelvik ağrı ile başvuran hastalardan yapılan klinik ve mikrobiyolojik (tam idrar tahlili, idrar kültürü, 4 kap testi) incelemeler sonucunda NIH (Ulusal Sağlık Enst.) sınıflama sistemine göre Katogori III kronik prostatit/pelvik ağrı sendromu tanısı konulan yaşları ortalama 33,3 olan (17-50 arası) 54 hasta çalışmaya alındı. Diğer olgular çalışma dışı bırakıldı. Tüm hastalara NIH-CPSI skorlaması yapıldı. Hastalar iki gruba randomize edildi. Medikal tedavi grubu (Grup 1; 28 hasta) levofloksasin 500 tb 1x1, ibuprofen tb 2x1 ile 6 haftalık tedaviye alındı. Akupunktur grubu (Grup 2; 26 hasta) aynı hekim tarafından UB 28 ve nabız teşhisine göre diğer noktalara elektroakupunktur haftada iki kez olacak şekilde, toplam 15 seans ile 7 hafta süreyle tedavi uygulandı. Her iki grup tedavi sonrası NIH-CPSI skoru ile değerlendirildi. Bulgular : Çalışma yaşları 17 ile 50 arasında değişmekte olan toplam 54 olgu üzerinde yapılmıştır. Her iki grubun yaş ortalamaları arasında istatistiksel fark yoktu (p>0.05). Grupların tedavi öncesi ağrı skorları benzerdir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the efficacy of acupuncture and medical treatment in the treatment of chronic prostatitis/pelvic pain syndrome (Category III) with a prospective, randomized study. Material Method: A total of 54 patients, aged 33.3 years (range 17-50), who were diagnosed with Category III chronic prostatitis/pelvic pain syndrome according to the NIH (National Institutes of Health) classification system as a result of clinical and microbiological (complete urinalysis, urine culture, 4-cup test) examinations, were included in the study. Other cases were excluded from the study. All patients were scored using the NIH-CPSI. Patients were randomized into two groups. Medical treatment group (Group 1; 28 patients) were treated with levofloxacin 500 tb 1x1, ibuprofen tb 2x1 for 6 weeks. The acupuncture group (Group 2; 26 patients) was treated by the same physician with electroacupuncture twice a week at UB 28 and other points according to pulse diagnosis, for a total of 15 sessions for 7 weeks. Both groups were evaluated with NIH-CPSI score after treatment. Findings: The study was conducted on a total of 54 cases ranging in age from 17 to 50. There was no statistical difference between the mean ages of both groups (p>0.05). The pain scores of the groups before treatment were similar (p>0.05).