BiFeO3-BaTiO3 seramiklerine Zr ilavesinin piezoelektrik performans üzerine etkisi
The effect of Zr addition to ceramics on of BiFeO3-BaTiO3 piezoelectric performance
- Tez No: 937951
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE AYGÜL YEPREM, PROF. DR. SEDAT ALKOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
BF-BT seramikleri üzerine yapılan bu çalışmada, Zr katkısının BF-BT seramiklerinin yapısal ve elektriksel özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada katkısız ve % 0,2 ve % 0,4 Zr katkılı BF-BT seramiklerinin üretimi katı hal yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. XRD sonucuna göre bu çalışmada üretilmiş olan tüm numunelerin tetragonal simetride kristallendiği ve Zr ilavesinin seramiklerde ikincil bir faz oluşturmadığı tespit edilmiştir. Yapıya Zr ilavesiyle seramikte kalıntı polarizasyon değeri 12 µC/cm²'den 16 µC/cm²'ye yükseltmiştir. Elektriksel gerinim değerleri ise 2 kat artmıştır. Zr katkısıyla beraber seramiğin termal kararlılığı iyileşmiştir ve yine Zr katkısı dielektrik kayıp değerlerini düşürmüştür. Frekansa bağlı dielektrik ölçüm sonuçlarında ise Zr katkısının Dielektrik sabiti değerlerini arttırdığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre BF-BT seramiklerine Zr ilavesinin bu sistemin yapısal kararlılığını ve elektriksel özelliklerini iyileştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study on BF-BT ceramics, the effect of Zr doping on the structural and electrical properties of BF-BT ceramics was investigated. Undoped, 0,2%, and 0,4% Zr-doped BF-BT ceramics were produced using the solid-state method. According to the XRD results, all samples produced in this study crystallized in tetragonal symmetry, and it was determined that Zr addition did not create a secondary phase in the ceramics. With the addition of Zr, the remnant polarization value of the ceramics increased from 12 µC/cm² to 16 µC/cm². The electrical strain values doubled as well. Zr doping improved the thermal stability of the ceramics, while also reducing the dielectric loss values. Frequency-dependent dielectric measurements revealed that Zr addition increased the dielectric constant values. Based on these results, it was concluded that Zr doping improves the structural stability and electrical properties of BF-BT ceramics.