Atık floresan lambaların geri dönüştürülerek cıva kirliliğinin engellenmesi ve katma değerli ürünlerin elde edilmesi
Prevention of mercury pollution by recycling waste fluorescent lamps and obtaining value added products
- Tez No: 937962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAŞİT SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında atık floresan lambalarda bulunan toksik etkileri olduğu bilinen cıvanın, fosfor tozunda bulunan nadir toprak elementlerinin, cam ve metal parçaların geri dönüşümü ve katma değerli ürünlerin eldesi amaçlanmıştır. Ülkemizde floresan lambaların geri dönüşümü incelendiğinde cıva geri kazanımı ile ilgili uygulanan mevcut yöntemde gaz fazında ki cıvanın geri kazanımının amaçlandığı saptanmıştır. Fakat yapılan çalışmalar göstermektedir ki floresan lambalarda ki cıvanın sadece ufak bir bölümü gaz fazında cıva buharı olarak bulunmaktadır geri kalan cıva floresan lambada bulunan cam metal ve fosfor tozlarına kontamine olmuştur. Ülkemizde kullanılan yöntem neticesinde floresan lamba bileşenlerine kontamine olan bu cıva toprağa karışmaktadır. Bu çalışmanın ilk aşamasında floresan lambalarda ki hem gaz fazda ki hem de diğer lamba bileşenlerine kontamine olmuş cıvanın tamamını geri kazanacak bir proses geliştirilmiştir. Bu kapsamda, farklı liç çözeltileri (kral suyu, NaOCl, KI/I çözeltisi, NaOCl/NaCl çözeltisi) kullanılarak gaz fazındaki ve kontamine haldeki cıvanın geri kazanımı için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Ayrıca, fosfor tozundan stratejik öneme sahip itriyum oksit (Y₂O₃) elementinin ekonomik şekilde geri kazanımı hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra floresan lamba da bulunan cam ve metal kısımların geri kazanımı ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to recycle the toxic mercury found in waste fluorescent lamps, the rare earth elements present in the phosphor powder, as well as the glass and metal components, to obtain value-added production. When examining the recycling processes of fluorescent lamps in our country, it has been determined that the current method used for mercury recovery focuses on recovering mercury in the gas phase. However, studies have shown that only a small portion of the mercury in fluorescent lamps exists as mercury vapor in the gas phase, while the remaining mercury is contaminated within the glass, metal, and phosphor powder of the lamp. As a result of the method currently used in our country, the mercury contaminated in these fluorescent lamp components is released into the soil. In the first stage of this study, a process was developed to recover both the mercury in the gas phase and the mercury that has contaminated other lamp components. In this context, a new method was developed for recovering mercury from both the gas phase and contaminated components using different leaching solutions (aqua regia, NaOCl, KI/I solution, and NaOCl/NaCl solution). Additionally, the economic recovery of yttrium oxide (Y₂O₃), a strategically important element, from phosphor powder was targeted. Furthermore, studies were conducted on the recovery of the glass and metal components present in fluorescent lamps