Bir buhar çevriminde termokompresör uygulaması ve kondenstoplu sistem ile karşılaştırılması
Application of thermocompressor in a steam cycle and comparison with steam trap system
  1. Tez No: 937970
  2. Yazar: AHMET KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Endüstriyel sektörlerde önemli bir gider kalemi olan enerji harcamaları, işletmelerin rekabet gücünü arttırmak için düşürmeleri gereken bir maliyet kalemidir. Geleneksel (kondenstoplu) buhar çevrim sistemindeki kondenstoplardan kaynaklı flaş buhar atığı bu maliyeti arttıran bir faktördür. Bu tez çalışmasında mukavva karton üretim prosesinde enerji tasarrufu sağlanması hedefi ile kondenstoplu çalışan buhar sistemini termokompresörlü bir yapıya dönüştürerek deneysel ve teorik bir çalışma yapılmıştır. Her iki sistem aynı kapasite ve aynı kâğıt kalitesinin elde edildiği şartlar altında çalıştırılarak enerji ve ekonomik açıdan karşılaştırılmıştır. Termodinamik analiz için gerekli sistem özellikleri tesisat üzerine yerleştirilmiş ölçüm elemanlarından elde edilmiştir. Termokompresörlü sistemde kurutma silindirlerinde yoğuşan suyun daha kolay tahliyesi ile ısı transferi verimi artmış bunun sonucunda da daha düşük proses basıncında çalışılabileceği görülerek optimum çalışma basıncı belirlenmiştir. Termokompresörlü sistemde yakıt tüketiminin teorik analiz sonucuna göre %30, işletmeden alınan değerlere göre %20 oranında düştüğü belirlenmiştir. Yakıt tüketimindeki azalma için ana unsur kondenstopların kaldırılması ile flaş buhar kaybının önlenmesidir. Çalışmada yakıt tüketiminin yanında su tüketimi, kimyasal tüketimi, pompa enerji tüketimindeki azalmalar da hesaplanmıştır. Termokompresör ilavesi ile sistem revizyonunun geri dönüş süresi 14 ay olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların buhar sistemlerinde termokompresör kullanımının yaygınlaştırılması için teşvik edici olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy expenditures, which are an important cost item in industrial sectors, are a cost item that businesses need to reduce in order to increase their competitiveness. Flash steam waste originating from steam traps in traditional (steam trap) steam cycle systems is a factor that increases this cost. In this thesis study, an experimental and theoretical study was conducted by converting the steam system operating with steam traps to a thermocompressor structure with the aim of saving energy in the cardboard production process. Both systems were compared in terms of energy and economy by operating under the same capacity and the same paper quality. The system features required for thermodynamic analysis were obtained from the measurement elements placed on the installation. In the thermocompressor system, the heat transfer efficiency increased with the easier discharge of condensed water in the drying cylinders, and as a result, it was seen that it could be operated at lower process pressure, and the optimum operating pressure was determined. It was determined that fuel consumption in the thermocompressor system decreased by 30% according to the theoretical analysis result and by 20% according to the values obtained from the business. The main element for the decrease in fuel consumption is the removal of steam traps and the prevention of flash steam loss. In the study, in addition to fuel consumption, water consumption, chemical consumption, and pump energy consumption reductions were also calculated. The payback period for the system revision with the addition of a thermocompressor was determined as 14 months. It was concluded that the results obtained were encouraging for the widespread use of thermocompressors in steam systems.