Beliren yetişkinlik döneminde bireye özgü bazı parametreler ile sürdürülebilir diyet modeli örneği (gezegen sağlık diyet indeksi) arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between certain individual parameters in emerging adulthood and a sustainable diet model (planetary health diet index)
  1. Tez No: 937969
  2. Yazar: KÜBRA IŞIKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE TOKPUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nden SKH 12 (Sorumlu Tüketim ve Üretim) ile uyumlu olarak, sürdürülebilir beslenme biçimlerinin hem bireysel sağlık hem de gezegenin sağlığı için önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, beliren yetişkinlik döneminde bireye özgü bazı parametreler ile sürdürülebilir diyet modeli örneği (gezegen sağlığı diyet indeksi) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, Haziran-Temmuz 2024'te Biruni Üniversitesi'nde kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 18-38 yaş arası 195 katılımcı oluşturmuş, veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve besin tüketim kaydı kullanılmıştır. Besin tüketim kayıtları, GSDİ'nin 16 bileşenine göre 0-150 puan aralığında puanlanmıştır. Kadın ve erkeklerde demografik özellikler, beslenme alışkanlıkları ve sıvı tüketim miktarları ile GSDİ puanları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In line with SDG 12 (Responsible Consumption and Production), one of the United Nations' Sustainable Development Goals, it emphasizes the importance of sustainable diets for both individual health and the health of the planet. This study aimed to examine the relationship between some individual-specific parameters and a sustainable diet model example (planetary health diet index) in emerging adulthood. The research was conducted cross-sectionally at Biruni University in June-July 2024. The sample of the study consisted of 195 participants between the ages of 18-38, selected with the convenience sampling method, and a personal information form and food consumption record were used as data collection tools. Food consumption records were scored between 0-150 points according to the 16 components of the GSDI. No significant relationship was found between demographic characteristics, nutritional habits, and liquid consumption amounts and GSDI scores in women and men (p>0.05).