El hijyeni eğitimi sanal gerçeklik simülasyonu geliştirilmesi ve etkililiğinin değerlendirilmesi: Hemşirelikte hizmetiçi eğitim örneği
Development of virtual reality simulation for hand hygiene education and evaluation of its effectiveness: An example of in-service training in nursing
- Tez No: 937979
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Giriş: Sağlık hizmetlerinin kalitesi ve hasta güvenliği açısından sorun oluşturan sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde el hijyeni önemli bir önlem olarak kabul edilmektedir. Hemşirelerin el hijyeni uyum oranlarının korunması ve artırılması için iyi yapılandırılmış eğitim programlarınına gereksinim vardır. Amaç: Araştırma hemşirelerin el hijyeni davranışlarını kazanmasına yönelik el hijyeni sanal gerçeklik simülasyonu eğitimi geliştirilmesi, uygulanması ve el hijyeni uyumuna etkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma bir üniversite hastanesinin hemşireleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi evren büyüklüğü bilinen örneklem hesaplaması aracılığıyla; etki büyüklüğü 0,05 ve yanılgı düzeyi %5 alınarak belirlenen %95 güven aralığında evreni temsil etme gücüne sahip toplam 66 kişi olarak belirlenmiştir. Veri kaybı ihtimali düşünülerek 76 hemşire ile planlama yapılmış, çalışmadan ayrılanlarla birlikte 67 hemşire ile çalışma gerçekleşmiştir. Deney ve kontrol grubundaki hemşirelere“Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonların Önlenmesinde El Hijyeni”konulu eğitim programı uygulanmıştır. Deney grubundaki hemşirelere ayrıca el hijyeni VR simülasyon eğitimi verilmiştir. Veriler; Tanıtıcı Form, Bilgi Testi, El Yıkama Davranışını Planlı Davranış Modeli Açısından Değerlendirme Ölçeği, El Hijyeni Gözlem Formu ile eğitim öncesi, eğitim sonu ve eğitimden 2 ay sonra toplanmıştır. Eğitim programı değerlendirilmesi amacıyla tüm hemşirelere Eğitim Değerlendirme Formu, yalnızca sanal gerçeklik simülasyon eğitimi alan hemşirelere Simülasyon Tasarım Ölçeği, Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum, kategorik değişkenler için Ki-Kare analizi, bağımlı ve bağımsız gruplar için t testi, Karma Desen Anova ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hand hygiene is considered an important measure in preventing healthcare-associated infections that pose problems in terms of the quality of healthcare services and patient safety. Well-structured training programs are needed to maintain and increase nurses' hand hygiene compliance rates. Purpose: The research was conducted to develop and implement hand hygiene virtual reality simulation training for nurses to acquire hand hygiene behaviors and to evaluate its effect on hand hygiene compliance. Method: The research is a randomized controlled experimental study. The research was conducted with nurses from an university hospital. The sample of the study was determined as a total of 66 people with the power to represent the universe within a 95% confidence interval determined by taking the effect size as 0.05 and the error level as 5% through the sample calculation with the known universe size. Considering the possibility of data loss, planning was made with 76 nurses, and the study was carried out with 67 nurses, including those who dropped out. The training program titled“Hand Hygiene in the Prevention of Healthcare-Associated Infections”was applied to the nurses in the experimental and control groups. The nurses in the experimental group were also given hand hygiene VR simulation training. Data were collected with the Introductory Form, Knowledge Test, Hand Washing Behavior Assessment Scale in Terms of Planned Behavior Model, Hand Hygiene Observation Form before, after and 2 months after the training. In order to evaluate the training program, the Training Evaluation Form was used for all nurses, and the Simulation Design Scale, Student Satisfaction in Learning and Self-Confidence Scale was used for nurses who only received virtual reality simulation training. The obtained data were evaluated using percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum, Chi-Square analysis for categorical variables, t-test for dependent and independent groups, and Mixed Design Anova.