Deneysel ülseratif kolit modelinde çinko pikolinatın koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effects of zinc picolinate in an experimental model of ulcerative colitis
- Tez No: 937978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ARABACI TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çinko eksikliği, bağırsak sağlığını olumsuz etkilemekte ve ülseratif kolitin semptomlarını kötüleştirebilmektedir. İnsanlarda çinko emiliminin çinkoyu pikolinik asit ile kompleksleştirerek artırılabileceği önerilmiştir. Ancak, çinko pikolinatın kolit tedavisi veya önlenmesi üzerine etkilerine literatürde rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan kolit modelinde çinko pikolinat takviyesinin kolit hasarına karşı koruyucu etkisini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Sprague Dawley erkek sıçanlar (n=35) rastgele kontrol, kolit, kolit + çinko, kolit + çinko pikolinat ve kolit + sülfasalazin olmak üzere beş gruba ayrıldı. Kolit oluşturmak için; 24 saatlik açlığı takiben sıçanlara asetik asit (AA) uygulandı. AA uygulaması ile kolit modeli indüksiyonundan 10 gün önce her gün olmak üzere (10 doz) tedavi ajanları veya serum fizyolojik (SF) uygulandı. SF veya AA uygulanmasından 24 saat sonra anesteziye alınan (ksilazin:10 mg/kg; ketamin:50 mg/kg, i.p) sıçanlardan intrakardiyak kan alınarak deney sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Zinc deficiency negatively affects gut health and can worsen the symptoms of ulcerative colitis. It has been suggested that zinc absorption in humans can be enhanced by complexing zinc with picolinic acid. However, there is no literature on the effects of zinc picolinate in the treatment or prevention of colitis. The aim of this study is to investigate the protective effect of zinc picolinate supplementation against colitis damage in an experimentally induced colitis model in rats. MATERIALS AND METHODS: Sprague Dawley male rats (n=35) were randomly divided into five groups: control, colitis, colitis + zinc, colitis + zinc picolinate, and colitis + sulfasalazine. To induce colitis, the rats were fasted for 24 hours and then administered acetic acid (AA). Starting 10 days prior to AA administration, the treatment agents or saline (SF) were administered once daily for a total of 10 doses. Twenty-four hours after the administration of SF or AA, the rats were anesthetized (xylazine: 10 mg/kg; ketamine: 50 mg/kg, i.p.), and intracardiac blood samples were collected to terminate the experiment.