Toz metalurjisi yöntemi ile üretilmiş süperalaşımların ısıl işlemi
Heat treatment of superalloys produced by powder metallurgy method
- Tez No: 937991
- Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, uçak uygulamaları için Inconel 718 esaslı süperalaşımlarının üretilmesi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında, Ni esaslı Inconel 718 süperalaşımlar geleneksel toz metalurjisi (presleme-sinterleme) yöntemi ile üretilmiş olup; alaşım tozları mekanik alaşımlama (bilyeli değirmen) yöntemi ile hazırlanmıştır. Tozların hazırlanmasının ardından, presleme ile ham numuneler üretilmiştir. Daha sonra ham numuneler 1100-1250 °C arasında 1 saat süre ile sinterlenmiştir. Son olarak, sinterlenmiş numunelere ısıl işlem uygulanmıştır. Sinterlenmiş numuneler 1000 °C sıcaklıkta 1 saat çözeltiye alınmış ve ardından su verme uygulanmıştır. Ardından numuneler 400-550 °C arasında yaşlandırılmıştır. Tez kapsamında, Ni esaslı Inconel 718 süperalaşımların içerisine ilave edilen çeşitli alaşım elementlerinin alaşımın özelliklerine etkileri incelmiştir. Üretilen Ni esaslı Inconel 718 süperalaşımlar tahribatlı (aşınma, sertlik) ve tahribatsız (ultrasonik test, girdap akımları) yöntemler ile incelenmiştir. Ayrıca Ni esaslı Inconel 718 süperalaşımlarının elektrokimyasal korozyon davranışları NaCl çözeltisi içerisinde açık devre potansiyel, Tafel, empedans elektrokimyasal spektroskopisi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca yüksek sıcaklık korozyon testleri gerçekleştirilmiştir. Süperalaşımların özellikleri ilk prensipler temmelli hesaplamalı malzeme mühendisliği esaslı yazılımlar (CASTEP) ve hesaplamalı faz diyagramları (CALPHAD) esaslı yazılımlar (Thermo-Calc) kullanılarak incelenmiş ve kompozisyon optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production and characterization of novel Ni based Inconel 718 superalloys for aircraft applications were carried out. Ni based Inconel 718 superalloys were produced by traditional powder metallurgy (press-sintering) method. In this thesis, Ni based Inconel 718 superalloy powders were prepared by mechanical alloying (ball mill) method. Then, the green specimens were produced by hydraulic pressing. Then, the green samples were sintered between 1100-1250 °C for 1 hour. Finally, heat treatments were applied to the sintered Ni based Inconel 718 superalloys samples. The sintered specimens were put into solution for 1 hour at 1000 °C and then quenching was applied. Then, the quenched specimens were aged between 400-550 °C. The effects of various alloying elements added to Ni based Inconel 718 superalloys on the properties were investigated. The microstructure of the produced Ni based Inconel 718 superalloys was investigated using destructive (wear test, hardness test) and non-destructive (ultrasonic testing, eddy current test) methods. Additionally, the electrochemical corrosion behaviour of the Ni based Inconel 718 superalloys was investigated in NaCl solution by using open circuit potential, Tafel and electrochemical impedance spectroscopy tests. In addition, high temperature corrosion tests were carred out. Properties of the superalloys were investigated and optimised by ab initio based computational materiaşs science software (CASTEP) and calculated phase diagrams (CALPHAD) based software (Thermo-Calc).