Gaziantep yerel kültürünün dönüşümünü bir televizyon dizisi üzerinden okumak: Yalı Çapkını üzerine bir alımlama çalışması
Reading the transformation of Gaziantep local culture through a television series: A reception study on the Yalı Çapkını
- Tez No: 938023
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Bu tez iletişim araştırmalarında kültürel çalışmalar alanının sunduğu literatüre ve yöntembilimsel olanaklara yaslanarak Gaziantep kentindeki, kendisini yerli olarak tanımlayan toplumsal aktörlerin gündelik yaşamına, pratiklerine, deneyimlerine, etkileşimlerine, toplumsal değişim ve dönüşümlerine odaklanarak, Bourdieu'nun habitus kavramını merkeze koyan disiplinlerarası bir araştırmadır. En genel anlamda iletişim ve toplumsal dönüşümün, sınırlandırılmış bir alanda, kuşakların habituslarını, medya metinlerinin okunma biçimleri üzerinden incelemektedir. Bu süreçte medya metinlerinin analizinin kültürü anlamada yetersiz kalacağı fikrinden hareketle, çalışmaya beşerî temaslar dahil edilerek öznelerin kendi bakış açılarından meseleye derinlik kazandırılmaktadır. Tez, medya ve kültürel çalışmalar literatürüne katkı sağlamayı amaçlarken, kuşakların okuma biçimlerinden habituslarına dair çıkarımlar sunarak etnografik bir perspektif oluşturmaktadır. Çalışmada, belirlenen kent özelindeki üç kuşak skalasından seçilen toplamda 24 kişiyle bireysel olarak izleme etkinlikleri gerçekleştirilmiş, etnografik bir saha araştırması olarak planlanan araştırmada görüşmecilerin veri setleri belirli temalar üzerinden kodlanarak değerlendirilmiştir. Kuşaklararası okuma biçimlerinde önemli düzeyde ayrımların gözlemlendiği bu çalışmada kuşak sınıflandırmasının konuyu yeterince açıklamadığı, derinlik kazandırmadığı, yüzeysel kaldığı ve bu muğlak alanın açıklanmasında habitus ve bağlantılı sermayelerin hangi anlam dünyalarına tekabül ettiği daha sarih bir biçimde ortaya konmaktadır. Kültürel üretimin belirli yaş aralıklarında kaçınılmaz bir biçimde değişim ve dönüşüme uğradığı, kültürel pratiklerin tamamıyla ortadan kalkmasa da farklı bir formda yeniden üretildiğini söylemek mümkündür. Genel olarak kuşakların belirli habitusları olduğu düşünülüyor olsa da bütüncül habitusların bölündüğü durumlar olduğu da göz ardı edilmemelidir. Araştırma, kendi kültürünün medyadaki temsilinin belirli bir bölgede, kuşaklar bazında alımlanması ve okuma biçimlerinin kültürel değişim ve dönüşüm sürecine bakması yönüyle özgün ve biriciktir. En nihayetinde bu tez disiplinlerarası alana geniş spektrumlu katkılar sağlamayı hedefleyen bir saha araştırması olarak açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an interdisciplinary research that puts Bourdieu's concept of habitus at the center by focusing on the daily life, practices, experiences, interactions, social changes and transformations of social actors who define themselves as local in the city of Gaziantep, relying on the literature and methodological possibilities offered by the field of cultural studies in communication research. In the most general sense, it examines the habitus of generations in a limited area of communication and social transformation through the ways in which media texts are read. In this process, based on the idea that the analysis of media texts will be insufficient to understand culture, human contacts are included in the study and the issue is deepened from the subjects' own perspectives. While the thesis aims to contribute to the literature on media and cultural studies, it creates an ethnographic perspective by offering inferences about the habitus of generations from the way they read. In the study, individual monitoring activities were carried out with a total of 24 people selected from three generational scales in the determined city, and the data sets of the interviewees were coded and evaluated on certain themes in the research planned as an ethnographic field research. In this study, in which significant differences in intergenerational reading styles are observed, it is made clearer that the classification of generations does not sufficiently explain the issue, does not provide depth, remains superficial and which worlds of meaning habitus and related capitals correspond to in explaining this ambiguous area. It is possible to say that cultural production inevitably undergoes change and transformation at certain age intervals, and that cultural practices are reproduced in a different form, even if they do not disappear completely. Although it is generally thought that generations have specific habituses, it should not be ignored that there are cases where holistic habituses are divided. The research is original and unique in the sense that it looks at the cultural change and transformation process of the reception and reading styles of the representation of one's own culture in the media in a specific region, on the basis of generations. Ultimately, this thesis can be explained as a field research that aims to make broad-spectrum contributions to the interdisciplinary field.