Subakromiyal sıkışma sendromlu hastalarda omuz ve boyun mobilizasyonunun ağrı, duyu ve fonksiyonellik üzerine etkileri
Effects of shoulder and neck mobilization on pain, sensation and functionality in patients with subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 938024
  2. Yazar: OKAN ÜZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IŞINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Subakromiyal Sıkışma Sendromlu (SSS) hastalarda omuz ve Boyun Mobilizasyonunun ağrı, duyu ve fonksiyonellik üzerine etkilerini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda katılımcılar yaşa ve cinsiyete göre tabakalı randomizasyon yöntemi ile her grupta 15 katılımcı olmak üzere konvansiyonel tedavi, konvansiyonel tedaviye ek olarak Omuz Mobilizasyonu ve bunlara ek olarak Boyun Mobilizasyonu tedavi grubu olarak 3 gruba ayrıldı. Ağrı şiddeti, Visual Ağrı Skalası (VAS) ile değerlendirdi. Duyu değerlendirmesi kapsamında basınç ağrı eşiği el dinamometresi (MicroFET 2), taktil duyu iki nokta ayrımında kullanılan esteziometre ile değerlendirildi. Eklem hareket açıklığı (EHA) ve ağrısız ark gonyometre kullanılarak ölçüldü. Fonksiyonellik değerlendirmesi için DASH anketi kullanıldı. Değerlendirmelerden sonra 15 seanslık tedavi programı uygulanıp değerlendirmeler tekrarlandı. Bulgular: Üç grupta değerlendirilen tüm parametrelerde, tedavi sonrası ölçüm ortalamalarının tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileştiği belirlendi. VAS ölçümlerinde Boyun Mobilizasyon grubundaki değişim konvansiyonel tedavi ve Omuz Mobilizasyon grubundaki değişime göre istatistiksel olarak yüksek bulundu. Üst trapez basınç ağrı eşiği ve ön omuz bölgesindeki taktil duyu ölçümlerinde Boyun Mobilizasyon grubunda istatistiksel olarak konvansiyonel tedavi ve Omuz Mobilizasyon gruplarından daha fazla artış görüldü. Ağrısız ark ölçümlerinde, tedavi sonrası ortalama değerlerin Boyun Mobilizasyon grubunda diğer gruplara göre daha yüksek olduğu ve iyileşmenin en az Konvansiyonel Tedaci grubunda, en fazla ise Boyun Mobilizasyon grubunda gerçekleştiği saptandı. DASH özür/semptom ölçümünde iyileşme, Omuz ve Boyun Mobilizasyon gruplarında konvansiyonel tedavi grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Yapılan tüm değerlendirmelerin sonuçları büyük etki gücüne sahipti. Sonuç: SSS tanılı bireylerde Omuz Mobilizasyonuna eklenen Boyun Mobilizasyonunun, ağrıyı azaltmada, ağrısız arkı artırmada ve duyu bozukluğunu azaltmada daha etkili olduğu bulundu. Bu bulgular, Boyun Mobilizasyonunun klinik uygulamalarda tedavi programına eklenmesinin gerekli olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Her bir parametre için minimal klinik anlamlılık değeri (MKAD) hesaplanmış olup, literatürde ağrısız ark, EHA ve taktil duyuya ilişkin MKAD verisi bulunmamakta olup, çalışmamız bu alanda ilk olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to investigate the effects of shoulder and neck mobilization on pain, sensation and functionality in patients with Subacromial Impingement Syndrome. Materials (Patients) and Methods: In our study, patients diagnosed with subacromial impingement syndrome (SIS) were stratified by age and sex using a stratified randomization method and assigned into three groups with 15 patients each: conventional treatment, conventional treatment plus shoulder mobilization, and conventional treatment plus both shoulder and cervical mobilization. Pain intensity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS). Sensory evaluation included pressure pain threshold measured with a hand-held dynamometer (MicroFET 2) and tactile sensation assessed via two-point discrimination using an esthesiometer. Range of motion (ROM) and pain-free arc were measured using a goniometer. The DASH questionnaire was used for the assessment of functionality. The DASH questionnaire was used for the assessment of functionality. Following the initial assessments, a 15-session treatment program was administered, after which the assessments were repeated. Results: In all parameters assessed across the three groups, post-treatment mean values demonstrated statistically significant improvement compared to pre-treatment measurements. The change in VAS measurements in the neck mobilization group was found to be statistically greater compared to the changes in the conventional treatment and shoulder mobilization groups. In the upper trapezius pressure pain threshold and tactile sensation measurements of the anterior shoulder region, the neck mobilization group showed a statistically greater increase compared to the conventional treatment and shoulder mobilization groups. In the pain-free arc measurements, the post-treatment mean values were higher in the neck mobilization group compared to the other groups, and it was determined that the improvement was minimal in the control group and maximal in the neck mobilization group. Improvement in the DASH disability/symptom scores was found to be significantly greater in the shoulder and neck mobilization groups compared to the conventional treatment group. The results of all assessments demonstrated large effect sizes. Conclusion: In individuals diagnosed with SIS, the addition of neck mobilization to shoulder mobilization was found to be more effective in reducing pain, increasing the pain-free arc, and decreasing sensory impairment. These findings suggest that incorporating neck mobilization into the treatment program is essential in clinical practice. The minimal clinically important difference (MCID) was calculated for each parameter; however, there is no MCID data in the literature regarding pain-free arc, ROM, and tactile sensation, indicating that our study is the first of its kind in this area.