Üniversite öğrencilerinde siber mağduriyet ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between cyber victimization and subjective well-being in university students
- Tez No: 938044
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde siber mağduriyet ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolünün incelenmesidir. Bu araştırmanın katılımcıları uygun örnekleme yöntemi ile seçilen yaşları 18-35 arasında değişen 393 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma verileri Sosyodemografik Bilgi Formu, Siber Mağduriyet Ölçeği, Öznel İyi Oluş Ölçeği ve Öz-Anlayış Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağıldığı tespit edildikten sonra katılımcıların siber mağduriyet, öznel iyi oluş ve öz şefkat düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki analizinde Pearson Korelasyon analizi ve aracılık modelini test etmek için Process Macro programı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, siber mağduriyet ile öznel iyi oluş arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Siber mağduriyet ile öz şefkat arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı değildir. Öznel iyi oluş ile öz şefkat arasında ise güçlü ve pozitif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Yapılan aracılık analizi sonuçlarına göre, siber mağduriyet ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkide öz şefkatin aracılık rolünün istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Siber mağduriyet ve öz şefkat puanları, cinsiyete ve yaş gruplarına göre anlamlı farklılıklar göstermiştir. Öğrenim durumuna göre, siber mağduriyet ve öznel iyi oluş puanları anlamlı bir şekilde farklılaşmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar mevcut literatür kapsamında değerlendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of self-compassion in the relationship between cyber victimization and subjective well-being in university students. The participants of this study consisted of 393 university students aged between 18-35, who were selected using convenience sampling method. Research data were obtained using the Sociodemographic Information Form, Cyber Victimization Scale, Subjective Well-Being Scale and Self-Compassion Scale. The data collected within the scope of the research were analyzed using SPSS 26.0 package program. After confirming that the data were normally distributed, independent groups t-test and one-way analysis of variance were used to determine whether cyber victimization, subjective well-being and self-compassion levels of the participants differed according to demographic variables. Pearson Correlation analysis was used to analyze the relationship between variables and Process Macro program was used to test the mediation model. According to the findings of the study, there was a significant negative relationship between cyber victimization and subjective well-being. The relationship between cyber victimization and self-compassion was not statistically significant. There was a strong and positive relationship between subjective well-being and self-compassion. According to the results of the mediation analysis, it was concluded that the mediating role of self-compassion in the relationship between cyber victimization and subjective well-being was not statistically significant. Cyber victimization and self-compassion scores showed significant differences according to gender and age groups. Cyber victimization and subjective well-being scores differed significantly according to educational status. The results obtained from the research were discussed within the scope of the existing literature.