Exploring the foundations of innovative work behavior: The impact of ambidextrous leadership and technostress with psychological capital as a mediator
Yenilikçi iş davranışının temellerinin keşfi: Psikolojik sermayenin aracılık rolü ile çift yönlü liderlik ve teknolojik stresin inovasyon davranışına etkisi
- Tez No: 938043
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM GÖL BEŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez, dijital dönüşüm sürecinden geçen bir alüminyum üretim şirketinde Yenilikçi İş Davranışını (IWB) etkileyen faktörleri incelemektedir. Çalışma, Çift Yönlü Liderlik (AL), Teknolojik Stres (TS) ve Psikolojik Sermaye (PsyCap) arasındaki etkileşimi analiz ederek, bunların çalışanların yenilikçi iş davranışları üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Çift Yönlü Liderlik (AL), açıcı ve kapatıcı liderlik davranışlarını entegre ederek çalışanların teknolojik gelişmelere uyum sağlamasına ve inovasyon yetkinliklerini korumasına yardımcı olur. Ancak, teknoloji verimlilik ve yeniliği artırırken, aynı zamanda Teknolojik Stres (TS) oluşturarak çalışanların psikolojik sermayesini ve yenilik yapma yetisini olumsuz etkileyebilir. Umut, öz yeterlik, iyimserlik ve dayanıklılıktan oluşan Psikolojik Sermaye (PsyCap), Teknolojik Stres'in inovasyon üzerindeki olumsuz etkilerine karşı bir tampon görevi görmektedir. Çalışma, İstanbul'daki önde gelen bir alüminyum üretim şirketinde gerçekleştirilmiş ve dört stratejik iş biriminde çalışan 446 çalışandan veri toplanmıştır. SmartPLS(4) kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) ile analiz edilen araştırmada, AL ve TS'nin IWB üzerindeki doğrudan etkileri ile PsyCap'in aracı rolü incelenmiştir. Bulgular, AL'nin IWB'yi doğrudan ve PsyCap aracılığıyla dolaylı olarak olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Yani, AL yalnızca doğrudan inovasyonu teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda çalışanların psikolojik sermayesini güçlendirerek inovasyonu destekleyen bir etki yaratır. Öte yandan, Teknolojik Stres (TS) hem PsyCap'i hem de IWB'yi olumsuz etkilerken, PsyCap'in TS ve IWB arasındaki ilişkiyi tamamen aracılık ettiği tespit edilmiştir. Bu sonuç, PsyCap'in Teknolojik Stres'in inovasyon üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmada kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, Çift Yönlü Liderliğin geliştirilmesi, Psikolojik Sermayenin güçlendirilmesi ve Teknolojik Stresin etkili bir şekilde yönetilmesinin dijital dönüşüm sürecindeki işletmelerde değişime uyum sağlayabilen ve yenilikçi bir iş gücü oluşturmadaki önemini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the factors influencing Innovative Work Behavior (IWB) in an aluminum manufacturing company undergoing digital transformation. It examines the interplay between Ambidextrous Leadership (AL), Technostress (TS), and Psychological Capital (PsyCap) to understand their impact on employees' innovative work behavior. By integrating opening and closing leadership behaviors, AL helps employees adapt to technological advancements while maintaining innovation capabilities. However, while technology enhances productivity and innovation, it also introduces Technostress, which negatively affects employees' psychological capital and ability to innovate. PsyCap, comprising hope, self-efficacy, optimism, and resilience, acts as a buffer against the negative effects of Technostress on innovation. The study was conducted in a leading aluminum manufacturing company in Istanbul, collecting data from 446 employees across four strategic business units. Using Structural Equation Modeling (SEM) by SmartPLS(4), this research explores the direct impact of AL and TS on IWB and the mediating role of PsyCap. Findings confirm that AL positively influences Innovative Work Behavior IWB, both directly and indirectly through PsyCap showing that AL contributes to IWB both directly and by strengthening employees' psychological capital, which further supports innovation. Technostress negatively impacts both Psychological Capital PsyCap and Innovative Work Behavior IWB, with PsyCap fully mediating the relationship between TS and IWB highligthing the critical role of PsyCap in buffering the adverse effects of Technostress on innovation. The study highlights the importance of fostering AL, developing PsyCap, and managing TS to build an adaptive and innovative workforce in digitally transforming organizations.