Soğutmalı PV paneller ile elektrik temini sistemi
Electricity supply system with cooled PV panels
- Tez No: 938066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Güneş, tükenmez ve sürdürülebilir bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Elektrik temini gibi temel ihtiyaçların karşılanmasında güneş enerjisinden yararlanmak, geliştirilen çeşitli teknolojiler sayesinde mümkün hale gelmiştir. Fotovoltaik (PV) paneller, güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştüren sistemler olup, performansları panel sıcaklığı ve güneş ışınımı şiddeti gibi faktörlerden önemli ölçüde etkilenmektedir. PV panellerin verimli çalışabilmesi için panel sıcaklığının düşük, üzerine düşen güneş ışınımı şiddetinin ise yüksek olması gerekmektedir. Güneş ışınımı şiddeti, panellerin doğrudan güneşe yönlendirilmesiyle optimize edilebilmektedir. Bu çalışmada, PV panellerin elektriksel performansına etki eden panel çalışma sıcaklığı, panel eğim açısı ve rüzgâr hızı gibi faktörlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Panel verimine etki eden parametreler elektriksel güçteki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sun is an inexhaustible and sustainable source of renewable energy. Thanks to advancements in technology, it has become possible to utilize solar energy to meet fundamental needs such as electricity generation. Photovoltaic (PV) panels are systems that directly convert sunlight into electricity, and their performance is significantly influenced by factors such as panel temperature and solar irradiance. For PV panels to operate efficiently, the panel temperature must remain low while the intensity of solar radiation incident on the panel should be high. The solar irradiance can be optimized by orienting the panels directly toward the sun. This study aims to investigate the effects of panel operating temperature, tilt angle, and wind speed on the electrical performance of PV panels. The influence of these parameters on panel efficiency has been evaluated in terms of their impact on electrical power output.