The role of artificial intelligence in user experience design: Perspectives of professionals on efficiency, creativity, cost, security and ethics
Kullanıcı deneyiminde yapay zekanın rolü: Verimlilik, yaratıcılık, maliyet, güvenlik ve etik üzerine profesyonellerin görüşleri
  1. Tez No: 938067
  2. Yazar: AYSEL TUĞÇE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÇAŞKURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dijital dönüşüm, Yapay Zeka teknolojilerinin Kullanıcı Deneyimi süreçlerinde giderek daha önemli bir rol oynamasına yol açmaktadır. Bu araçlar, Kullanıcı Deneyimi alanında sundukları verimlilik ve yaratıcılık fırsatlarının yanı sıra çeşitli zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, Yapay Zeka araçlarının Kullanıcı Deneyimi üzerindeki etkilerini verimlilik, yaratıcılık, maliyet, güvenlik ve etik boyutlarıyla incelemektedir. Araştırma kapsamında, alanında uzman profesyonellerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, Yapay Zeka araçlarının tekrarlayan görevleri otomatikleştirerek verimliliği artırdığını ve yaratıcı iş akışlarını desteklediğini göstermektedir. Ancak, bağlama özgü ve özgün çözümler sunmada yetersiz kaldıkları, bu nedenle insan müdahalesinin kritik olduğu vurgulanmıştır. Katılımcılar, Yapay Zeka araçlarının fikir üretme süreçlerinde faydalı olduğunu kabul ederken, çıktıları genellikle yüzeysel bulmuşlardır. Buna rağmen, sağladığı verimlilik göz önünde bulundurulduğunda maliyetlerinin makul olduğu belirtilmiştir. Güvenlik ve etik kaygılar ise öne çıkan diğer temalar arasında yer almaktadır. Bu çalışma, Yapay Zeka ve Kullanıcı Deneyimi arasındaki ilişkiye dair literatüre anlamlı katkı sunmakta ve daha geniş uygulama alanlarını incelemenin önemine işaret etmektedir. Özellikle insan merkezli kullanıcı deneyimi süreçlerinin, Yapay Zeka teknolojileriyle değişen dinamiklerini anlamak, gelecekteki araştırmalar için kritik bir gereklilik olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation is increasingly positioning Artificial Intelligence (AI) technologies as a pivotal element in User Experience (UX) processes. These tools bring opportunities for enhancing efficiency and creativity in UX design, but they also introduce various challenges. This study examines the impact of AI tools on User Experience through the lenses of efficiency, creativity, cost, security, and ethics. The research involved semi-structured interviews with industry experts. Findings reveal that AI tools enhance productivity by automating repetitive tasks and supporting creative workflows. However, they fall short in providing context-specific and unique solutions, highlighting the necessity for human intervention. Participants acknowledged the usefulness of AI tools in idea generation but generally found the outputs superficial. Despite this, the cost of these technologies is considered reasonable given their efficiency gains. Security and ethical concerns also emerged as significant themes. This study makes a meaningful contribution to the growing body of literature on the relationship between AI and User Experience. It emphasizes the importance of exploring broader applications and understanding the evolving dynamics of human-centered UX processes in the context of AI technologies. These insights are crucial for guiding future research in this rapidly developing field.