Yüzey mekanik deformasyon cihaz tasarımı ve imalatı
Design and manufacture of supported surface mechanical deformation
- Tez No: 938068
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, malzemenin herhangi bir kimyasal değişiklik oluşturmadan mekanik özelliklerini değiştirmeye yarayan Yüzey Mekanik Deformasyon (YMD) işlemi cihaz tasarımı yapılmış ve imal edilmiştir. Cihaz, Solidworks 2022 bilgisayar destekli tasarım programı kullanılarak tasarlanmıştır. Proje teknik resim değerlendirmelerine uygun olarak imal edilmiştir. YMD işlemi ünitesinin tasarım ve imalat tamamlandıktan sonra makinenin uygunluğu için gerekli çalışmalar yapılmış olup kontrollü frekans değerlerinde çalışma sistemi test edilmiştir. Sistem 1 Hz-50 Hz frekans aralıklarında sorunsuz çalıştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a surface mechanical attrition treatment (SMAT) equipment was designed and manufactured to enhance mechanical performance of the material without causing any chemical alterations. The equipment was designed using the SolidWorks 2022 software and manufactured in accordance with the project specifications. The project was manufactured in accordance with technical drawing evaluations. After the design and manufacturing of the SMD process unit were completed, the necessary studies were conducted to assess the machine's suitability, and its operational system was tested at controlled frequency values. It was observed that the system operated smoothly within the frequency range of 1 Hz to 50 Hz.