Öğretmenlerin açık eğitsel kaynakları kullanım durumları ve kullanımlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
An investigation of teachers' use of open educational resources and the factors affecting their use
- Tez No: 938069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ARPACIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığında ilk ve ortaöğretim düzeyinde (k12) görev yapan öğretmenlerin açık eğitsel kaynakları (AEK) kullanım durumlarını belirlenmesi ve bu durumunu öğretmenlerin; eğitim, kademe ve mesleki kıdem bakımından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Ayrıca öğretmenlerin AEK'nı ne amaçlarla ve ne sıklıkla kullandıkları, kullanım durumlarının hangi kategorilere ayrıldığı ve bu kategorilerin özelliklerinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Bunu yanı sıra öğretmenlerin AEK kullanımını, paylaşımını ve bu kaynakları değiştirme/düzenleme ya da üretme davranışlarını teşvik eden faktörlerin belirlenerek ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada, karma araştırma yöntemlerinden eş zamanlı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunun örneklemi, Türkiye İBBS kalkınma planlamasında İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre belirlenmiş 12 bölgeden seçilen 690 öğretmen oluşturmuştur. Nitel boyutu ise uygunluk örnekleme yöntemine dayalı seçilen 55 öğretmen oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak 15 sorudan oluşan bir anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler betimsel istatistik teknikleri kullanılarak, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Öğretmenlerin açık eğitsel kaynakları kullanım durumları bakımından; eğitim seviyeleri ve kademe durumlarına göre bir fark bulunmazken, mesleki kıdem olarak 1-3 yıl görev yapmış öğretmenlerin 15 yıldan daha fazla görev yapmış öğretmenlere göre açık eğitsel kaynak kullanımının daha yaygın olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin açık eğitsel kaynakları; derslerini planlarken, mesleki gelişim için, öğrenci ihtiyaçlarını karşılamak için, müfredat ve konu kazanımlarını desteklemek için kullandıkları görülmüştür. Öğretmenlerin üst kategorilere geçmesini engelleyen faktörler; dil problemi, yayınevi politikaları, teşvik ve ödül olmaması, zaman yetersizliği ve program kullanılabilirliği iken, üst kategorilere geçmesini destekleyen faktörler; özgürlük, öğrenci seviyesine uygunluk, kaliteli içerikler, eğitimler, kurslar, seminerler ve ekip halinde çalışmak olarak bulunmuştur. Sonuçlar: Öğretmenlerin çoğu AEK'leri kullanmakta, ancak teknolojik yeterlilikleri ve müfredatın esnekliği konusunda zorluklar yaşamaktadırlar. Eğitimdeki teknolojik gelişmeler ve müfredatın esnekliği, öğretmenlerin AEK kullanımını etkileyen önemli faktörlerdir. Ayrıca, öğretmenler AEK'leri genellikle kullanmakta olup, üretim veya paylaşım gibi daha ileri düzey kullanımlarına katılım oranları daha düşüktür. Açık eğitsel kaynakların değeri ve kullanımının önemi konusunda farkındalık yaratılması, bu kaynakların eğitim sistemine entegrasyonunu kolaylaştıracak ve öğretmenlerin daha verimli bir şekilde kullanmalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine the use of open educational resources (OER) by teachers working at the primary and secondary education levels (k12) in the Ministry of National Education and to examine whether this situation differs in terms of education, stage and professional seniority. In addition, it is aimed to reveal the purposes for which teachers use OER and how often, the categories into which their use is divided and the characteristics of these categories. In addition, it is aimed to determine and reveal the factors that encourage teachers' use, sharing and changing/organizing or producing these resources. Method: In the study, a concurrent design from mixed research methods was used. The sample of the quantitative dimension of the study consisted of 690 teachers selected from 12 regions determined according to the Statistical Regional Units Classification in the development planning of Turkey SBBS. The qualitative dimension consisted of 55 teachers selected based on the convenience sampling method. A questionnaire consisting of 15 questions and a semi-structured interview form were used as data collection tools in the study. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics techniques, and qualitative data were analyzed using the content analysis method. Findings: While there is no difference in terms of teachers' use of open educational resources according to their education level and stage status, it was observed that teachers with 1-3 years of professional seniority use open educational resources more frequently than teachers with more than 15 years of professional seniority. It was observed that teachers use open educational resources while planning their lessons, for professional development, to meet student needs, and to support curriculum and subject achievements. While the factors that prevent teachers from advancing to higher categories are; language problem, publishing house policies, lack of incentives and rewards, lack of time and program availability, the factors that support advancing to higher categories are; freedom, suitability to student level, quality content, trainings, courses, seminars and working in teams. Results: Most teachers use OERs, but they have difficulties in terms of technological competence and flexibility of the curriculum. Technological developments in education and flexibility of the curriculum are important factors affecting teachers' use of OERs. In addition, teachers generally use OERs, and their participation rates in more advanced uses such as production or sharing are lower. Raising awareness about the value of open educational resources and the importance of their use will facilitate the integration of these resources into the education system and enable teachers to use them more efficiently.