İran, Mısır ve Suudi Arabistan örnekleri üzerinden Orta Doğu'da zayıf devlet yapılanmalarının analizi
Analysis of weak state structures in the Middle East using the examples of Iran, Egypt and Saudi Arabia
  1. Tez No: 938074
  2. Yazar: HALİL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Tarihten günümüze İslam'ın devlet yönetimine yaklaşımını inceleyerek, İran, Mısır ve Suudi Arabistan devlet ve toplum yapılanmalarını analiz edip, bölgedeki zayıf devlet yapılanmalarının temel nedenlerini araştırdık. Tezin konusunu teşkil eden İran, Mısır ve Suudi Arabistan devletleri, günümüz Orta Doğu coğrafyasının önemli güç merkezleri olarak kabul edilmektedir. Coğrafi, askeri, ekonomik ve kültürel anlamda kitleleri yönlendirme ve bölgenin kaderine etki etme kapasitesine sahip oldukları için bu ülkeler çalışıldı. Bu örnek devletler üzerinden Orta Doğu'daki zayıf devlet yapılanmalarının temel nedenleri analiz edildi. Kadim Orta Doğu coğrafyasında İslam'ın farklı yorumlarının öncülüğünü yapan ve bölgesel güç olma potansiyeli olan bu üç devletin zayıf devlet olmalarında hangi faktörlerin etkili olduğunu çalıştık. Arap devletlerine liderlik yapma hevesinde olan Mısır'ın kalabalık nüfusunun büyük bir kısmının yoksulluk içinde olması, ordunu ülkede yönetimin her alanında söz sahibi olması, yönetime halkın demokratik katılımının olmaması gibi nedenler bu devletin zayıf yönlerini oluştururken bu faktörlerde nelerin etkili olduğu analiz edildi. Şii nüfusunun hamiliğini yapan İran'ın zayıf karakterli olmasında otoriter siyasi yapılanma, post- kolonyal müdahaleler ve ekonomik faktörler rol oynamıştır. Bölgede din devlet ilişkileri önemli normatif değer olarak karşımıza çıkmaktadır. İslam'ın önemli şehirlerine sahip Suudi Arabistan'ın bölgesel güç olamamasında toplumsal meşruiyetten yoksun yönetim yapısı, sömürgeci güçler ile ilişkileri ve modern devlette olması beklenen siyasi ve kamu yapılanmaların eksikliği bu devletin açmazlarını oluşturmaktadır. Tarihten günümüze Orta Doğu'da Müslüman ülkelerde din, devlet, toplum ve siyaset ilişkileri sürekli bir mücadele içinde olmuştur. Henüz genç sayılabilecek bu devletlerde siyasi, askeri ve ekonomik yapılanmalar Batıdaki çağdaşları gibi kurumsallaşamamıştır. Bu devletler bölgesel güç olabilmek için gerekli olan coğrafi, tarihi, beşeri, kültürel ve ekonomik kaynaklara sahip olmalarına rağmen beklenen etkiyi gösteremediler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By examining the approach of Islam to state governance from history to the present, we analyzed the state and social structures of Iran, Egypt and Saudi Arabia and investigated the fundamental reasons for the weak state structures in the region. The states of Iran, Egypt and Saudi Arabia, which constitute the subject of the thesis, are considered to be important power centers in the Middle East geography today. These countries were studied because they have the capacity to direct the masses and influence the fate of the region in geographical, military, economic and cultural terms. The fundamental reasons for the weak state structures in the Middle East were analyzed through these sample states. We studied the factors that were effective in the weak states of these three states, which pioneered different interpretations of Islam in the ancient Middle East geography and had the potential to become regional powers. The fact that a large part of the crowded population of Egypt, which is eager to lead the Arab states, is in poverty, the army has a say in every area of the country's governance, and the lack of democratic participation of the people in governance constitute the weaknesses of this state, and the factors that are effective in these factors were analyzed. The authoritarian political structure, post-colonial interventions and economic factors have played a role in the weak character of Iran, which is the patron of the Shiite population. Religion-state relations emerge as an important normative value in the region. The reason why Saudi Arabia, which has important cities of Islam, cannot become a regional power is its administrative structure lacking social legitimacy, its relations with colonial powers and the lack of political and public structures expected in a modern state constitute the impasses of this state. From history to the present, religion, state, society and political relations have been in a constant struggle in Muslim countries in the Middle East. In these states, which can still be considered young, political, military and economic structures have not been institutionalized like their contemporaries in the West. Although these states have the geographical, historical, human, cultural and economic resources necessary to become a regional power, they have not been able to show the expected impact.