Bir hak arayışı olarak kurye görevlilerinin eylemlerinin medyada yansıması
Reflection of courier officers' actions in the media as a search for rights
- Tez No: 938073
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüz iletişim dünyasında gelişen ve sürekli değişen yeni medya araçları, kullanıcılara çok farklı imkanlar sağlamaktadır. Bu imkanlar içerisinde; bilgiye ve farklı insanlara hızlı ulaşım, zamandan ve mekândan bağımsız hareket etme, senkronizasyon, diğerleriyle etkileşim, mesajlaşma, görüntülü ya da sesli arama, canlı yayın seçeneği, multimedya paylaşımı, örgütlenme ve toplumsal hareket sahası vb. yer almaktadır. Toplumu oluşturan insanların istekleri, şikayetleri, bilgi edinme hakları vb. konularda müracaat ettiği ilk yer yeni medya araçlarıdır. Bu sayede internet kullanıcıları demokratik katılıma da katkı sağlamaktadır. Çalışmamızın konusunu; hak arayışı noktasında kurye personellerinin eylemlerinin sosyal medyada yansıması oluşturmaktadır. Kurye personelleri; çalışma saatleri, maaş ve sosyal güvenlik hakları noktasında bir haksızlık olduğunu gerekçe göstererek yeni medya aracılığıyla örgütlenerek, hem düşünce anlamında bir topluluk oluşturmuşlardır hem de bu ortak düşüncenin sonunda hak arayışı için eylem gerçekleştirmişlerdir. Sosyal medya araçları ile haberleşerek bir araya gelen kuryeler, yeni medyanın bütün özelliklerinden faydalanarak çok hızlı bir şekilde hedeflerine ulaşmışlardır. Tez kapsamında yapılan anket çalışmasıyla birlikte kurye personellerinin X, İnstagram, Facebook gibi sosyal medya araçları ile kendileri gibi düşünen insanlara ulaştıklarını ve bu sosyal medya araçlarından örgütlendiği görülmektedir. Bazı kurye personelleri bu eylemi sosyal medyadan gördüklerini bazıları ise iş arkadaşları aracılığıyla gördüklerini ve katıldıklarını belirtmişlerdir. Kurye personellerinin hak arayışı noktasındaki eylemi hem kurye personelleri için kazanım sağlamıştır hem de sosyal medya aracılığıyla demokratik katılım sağlamanın önemini vurgulamıştır. Bu çalışmanın amacı, yeni medya araçlarının demokratik katılıma etkisini ve bunun medyada yansımasını tespit ederek ortaya çıkarmaktır. Çalışma süresi boyunca uygulanmış olan anketten elde edilen veriler ile literatür taraması sonucu ortaya çıkan teorik bilgiler sentezlenerek sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's communication world, developing and constantly changing new media tools provide users with many different opportunities. Within these possibilities; fast access to information and different people, movement independent of time and place, synchronization, interaction with others, messaging, video or voice calling, live broadcast option, multimedia sharing, organization and social movement field, etc. is located. The requests, complaints, rights to information, etc. of the people who make up the society. The first place he turns to on issues is new media tools. In this way, internet users also contribute to democratic participation. The subject of our study; The actions of courier personnel in their pursuit of rights are reflected on social media. Courier personnel; By organizing through the new media, citing injustice in terms of working hours, salaries and social security rights, they formed a community in terms of thought and took action to seek rights as a result of this common thought. Couriers who came together by communicating through social media tools reached their goals very quickly by taking advantage of all the features of the new media. With the survey conducted within the scope of the thesis, it is seen that courier personnel reach people who think like them through social media tools such as X, Instagram and Facebook and are organized through these social media tools. Some courier personnel stated that they saw this action on social media, and some stated that they saw and participated in it through their colleagues. The action of the courier personnel in seeking their rights has both provided gains for the courier personnel and emphasized the importance of democratic participation through social media. The aim of this study is to identify and reveal the impact of new media tools on democratic participation and its reflection in the media. The conclusion was reached by synthesizing the data obtained from the survey applied throughout the study period and the theoretical information obtained as a result of the literature review.