Toplam kalite yönetiminin Türkiye'de büyükşehir belediyelerinde uygulanabilirliği üzerine bir alan araştırması
A Survey on applivability of total quality management in the metropolitian municipalities of Turkey
  1. Tez No: 93808
  2. Yazar: MEHMET TEKİNKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞERİF ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
XX111 ÖZET Toplam kalite yönetimi (TKY), hataları ortaya çıkmadan önlemeye çalışan, sürekli iyileştirme çabası içinde olan ve kullanıcıların tatminini temel amaç edinen bir yaklaşım olarak kendini kabul ettirmiştir. Bu yaklaşım, önceleri sadece imalat sektöründe uygulanmış, daha sonraları hizmet sektöründe de yaygınlaşmaya başlamıştır. Kamu sektöründe uygulanması ise oldukça yenidir. TKY'nin kamu sektöründe uygulanmasına genelde yerel yönetimler özelde de belediyeler öncülük etmişlerdir. Buradan hareketle optimum büyüklük, yetişmiş kalifiye elaman, yenilikleri uygulamada beceri ve cesaret ile pilot birim olma özelliğinden dolayı Türkiye'de de toplam kalite yönetiminin kamu sektöründe uygulanması açısından en uygun birimlerin büyük şehir belediyeleri olabileceği düşünülmüştür. Hazırlanan bu doktora tezi Türkiye'de büyük şehir belediyelerinde TKY'nin uygulanabilirliğim incelediğinden kapsandı bir alan araştırması yapılmıştır. Bu amaçla, Haziran 1999 tarihinde Türkiye'deki 15 büyük şehir belediyesinin tamamında üst ve orta kademe yöneticilere yönelik bir anket çalışması uygulanmıştır. Bu anket sonucunda oluşturulan verilerin analizinde büyük şehir belediyelerinde TKY'yi belirleyen ve literatürde de geçen sekiz temel faktör (istatistik ve eğitim, üst yönetimin sorumluluğu ve çalışanların katılımı, kalite için kaynak ayrılması, bilimsel gelişmelerin belediyelere adaptasyonu, ödüllendirme, örgüt iklimi ve iletişim, benchmarking ve halka dönük belediyecilik) oluşturulmuştur. Daha sonra bu temel faktörler ile literatürde geçen bazı değişkenler (büyük şehir belediyelerinin kuruluş tarihi, bölgeleri, nüfusları, araştırmaya katılanların cinsiyeti, yaşı, öğretim düzeyi, özel sektör tecrübesi, belediyecilik tecrübesi ve büyük şehir belediyesinde/d pozisyonları) arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığı test edilmiştir. Yapılan analizlerde en belirgin bulgular olarak büyük şehir belediyelerinde çalışan yöneticilerin kalite bilinç düzeylerinin oldukça yüksek olduğu ama belediyelerde eğitim faaliyetlerinin yetersiz kaldığı, kalite için yeterli kaynak ayrılmadığı ve ödüllendirmenin gerektiği gibi yapılmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
XXIV ABSTRACT Total quality management (TQM) is an approach, which prevents errors well before they are arisen, continually improves the system and foresees the customer satisfaction as its main goal. TQM approach is first used in manufacturing industry, and then adapted in other industries. Recently, it has found application in the public sector. The implementation of total quality management in the public sector first started in local governments particularly in municipalities. Since optimality of scale, qualification of personnel, adaptation of innovation are very important in the application phase of TQM, the metropolitan municipalities are considered the most appropriate institutions for its implementation. In order to meet the goals stated in this Dissertation, an extensive survey is conducted on the applicability of TQM in the Turkish Metropolitan Municipalities. So, a questionnaire has been given to middle and top executives in all 15 metropolitan municipalities in Turkey on June 1999. Eight factors are constituted as a result of the analysis of the data coming from these surveys. These factors are named as statistics and education, responsibilities of executives and participation of employees, resources for quality, adaptation of scientific improvements to the municipalities, promotion, organization culture and communication, benchmarking, concentration on local citizens. With the test of these basic factors it was aimed to understand whether there are statistically significant relationships between these factors and some selected variables (foundation date of the metropolitan municipalities, region, population, gender of the respondents, age of the respondents, education level of the respondents, private sector experience of the respondents, working experience in the municipalities, position in the metropolitan municipalities of the respondents). The most outstanding finding of this research is high awareness of quality among the executives in metropolitan municipalities. However, in these institutions, educational activities severely lack, the allocation of resources toward meeting quality standards are inadequate and rewarding of the successful staff is not done properly.