İlkokul çocuklarında sınıf büyüklüğü ve kardeş sayısının denetim odağı ve atılganlık düzeyine etkisi
The Influence of variables size of class and such as number of brothers and sisters, on the locus of control and assestiveness level of the students in the primary school
- Tez No: 93813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu araştırmada, sınıf büyüklüğü, kardeş sayısı, cinsiyet, oda durumu, annenin çalışıp çalışmaması gibi değişkenlerin, ilkokul 3. Sınıf öğrencilerinin denetim odağı ve atılganlık düzeyine etkisi araştırılmıştır. Araştırma evrenini Ankara ili sınırlan içindeki ilkokullar oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi tesadüfi küme örnekleme yöntemiyle özel okullarda 2, Devlet okullarından 2 olmak üzere 4 okuldan birer şube toplam 4 şubenin öğrencilerinden oluşmaktadır. Örnekleme alınan öğrenci sayısı 187 'dir. Öğrencilerin denetim odağı, Nowicki- Strickland Denetim Odağı Ölçeği ile, atılganlığı ise Atılganlık envanteri ile ölçülmüştür. Öğrencilerin ailelerine ait kişisel bilgileri bir anketle belirlenmiştir.Elde edilen puanlar değişkenlere göre F ve t testi ile test edilmiştir ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Gruplar arasında fark önemli olduğunda ise farklılığı yaratan grupları belirlemek için Scheffe çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları aşağıda özetlenmiştir. 1-a- Sınıf değişkeni çocukların atılganlığı üzerinde etkilidir. Kalabalık olmayan sınıflardaki çocuklar, kalabalık sınıflardaki çocuklardan daha atılgandır. b- Kalabalık ve kalabalık olmayan sınıflardaki denetim odağı puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. 2- a- Annenin çalışıp, çalışmaması çocukların atılganlığı üzerinde etkilidir. Çalışan annelerin çocukları, diğerlerine göre daha atılgandır. 64b- Annenin çalışıp, çalışmaması çocukların denetim odağı üzerinde etkili değildir. 3- a-Kardeş sayısı çocukların atılganlığını etkilemektedir. Tek çocuklar, diğerlerine göre daha atılgandır, b- Kardeş sayısına göre çocukların denetim odağı puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. 4- a- Odası olup, olmaması çocukların atılganlık puanlarını etkilemektedir. Odası olan çocuklar, odası olmayan çocuklara göre daha atılgandır. b- Odası olan ve olmayan çocukların denetim odağı puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşma görülmemeiştir. 5- a- Annenin öğrenim düzeyine göre çocukların atılganlık puan ortalamaları arasında önemli düzeyde fark bulunmuştur. Yüksek okul ve üniversite eğitimi olan annelerin çocukları, diğerlerine göre daha atılgandır, b- Annenin öğrenim düzeyine göre çocukların denetim odağı puan ortalamaları arasında önemli bir farklılaşma görülmemiştir. 6- a- Cinsiyete göre çocukların denetim odağı ve atılganlık puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this survey, the influence of variables such as number of brothers and sister, gender, size of class, mothers working situation, having a room etc, on the locus of control and assertiveness level of the 3rd grade students in the primary school are searched. The scope of survey is the primary schools within the borders of Ankara City. The sampling of this survey is including 2 class from private school, 2 class from state school. Total number of 4 class from 4 school. The number of student is 187. The focus of control of student is measured by the Nowicki-Stricland Locus of Control Measurement. Assertiveness of student is measured by Assertiveness. Inventory. Information on the student's families are found out by questionnarie. Score of points are tested by F and T methods (or test) as each variables. One-directed variation is used. The Scheffer Multiple Comparing test is used to find out the groups which cause the different when the divergence is important. The inventions of survey are summarized below; 1-a- Class variable is influence on the assertiveness of children, The children who are in the non-crowded classes are more assertive than others who are in the crowed class. b- The meaningful divergence is not seen the average of points of locus of control between crowded and non-crowded classes. 2-a- The mothers working or non-working is influence on the assertiveness of the children. 66Working mother's children are more assertive than the others, b- Mother working or non-working is not influence on the locus of control of the children. 3-a- The number of brother and sister influences on the assertiveness of the children. To be a child for family is more assertive than the others, b- The meaningful divergence is not seen the average of point of locus of control as the number of brother and sister. 4-a- To having a room influences on the score of points of the assertiveness of the children. The children who have a room are more assertive than the others who don't have a room. b- The meaningful divergence is not seen the average of points of the locus of control of the children as having a room and non-having a room. 5-a- According to the education level of mothers the important divergence is found the average of point of the assertiveness of the children. The children who have educated mothers having university or high school degrees, are more assertiveness than the others. b- The meaningfull divergence is not seen the average of points of the locus of control of the children as comparing education of mothers. 6- According to gender, the meaningful divergence is not seen between locus of control and average of the point of the assertiveness of the children. 67