Ölünceye kadar bakma sözleşmesi
Contract for maintenance until death
  1. Tez No: 938172
  2. Yazar: TUĞÇE BİLİCİ ALKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu'nun 611. ve 617. maddeleri arasında düzenlenen talih ve tesadüfe bağlı sözleşmelerdendir. Ölünceye kadar bakma sözleşmesi ile bakım borçlusu bakım alacaklısına ölünceye kadar bakma ve ihtiyaçlarını karşılama borcunu üstlenirken; bakım alacaklısı da ona malvarlığının tamamını veya bir kısmını yada bir malvarlığı değerini devretmeyi veya ölüme bağlı tasarrufta bulunarak onu mirasçı olarak atamayı veya belirli mal vasiyetinde bulunmayı üstlenir. İvazlı ve tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme olan ölünceye kadar bakma sözleşmesinin miras sözleşmesi şeklinde yapılması gerekmektedir. Sözleşmenin Devlet tarafından tanınmış bir bakım kurumu ile yapılması halinde ise adi yazılı şekil yeterli olacaktır. Bakım borçlusu, bakım alacaklısını aile topluluğuna almak, beslenme, giyim, sağlık ve tedavi giderlerini karşılamakla yükümlüdür. Bakım alacaklısı ise sözleşmede belirlenen malvarlığı veya bazı malvarlığı değerlerini bakım borçlusuna devretmek borcu altındadır. Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, Borçlar Kanunu'nun genel bölümünde yer alan sözleşmenin feshine ilişkin hükümler ile yine Borçlar Kanunu'nun bu sözleşmeye ilişkin özel hükümlerine göre feshedilebilir. Bu hükümler Borçlar Kanunu'nun 616. ve 617. maddelerinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Contract for maintenance until death is a contract arranged in the Article 611 and 619 of the Turkish Law of Obligations burdening liability to both of the parties depending on luck and chance. With contract for maintenance until death, creditor of maintenance transfers assets among living persons or bequeaths some assets to debtor of maintenance through a disposal depending on death or appoints debtor of maintenance as heir in return for its maintenance and care for life. Contract for maintenance until death is a reciprocal and synallagmatic agreement and must be made in the form of an inheritance contract. However, if contract for maintenance until death is made with an institution recognized by the government in accordance with the conditions determined by competent authorities, conclusion of the contract as simple written contract is sufficient. Liabilities of the debtor of maintenance towards the creditor of maintenance are acceptance to house community and meeting of nourishment, clothing, health and treatment expenses. The liability of the creditor of maintenance is only to give the return consideration determined in the contract. Contract for maintenance until death can be terminated in accordance with the provisions regarding termination of the contract stipulated in the general part of the law of obligations as well as particular provisions of the law of obligations regarding this contract. These exceptional provisions are included in the Articles 616 and 617 of the Law of Obligations.