Gebelikte levotiroksin tedavisi alan annelerin bebeklerinde tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Assessment of thyroid function in neonates born to mothers treated with levothyroxine during pregnancy
  1. Tez No: 938171
  2. Yazar: ASLI ERCİLİ ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ORHUN ÇAMURDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hipotiroidi yenidoğan döneminde en sık karşılaşılan endokrinolojik sorundur. Konjenital hipotiroidi (KH) mental retardasyonun önlenebilen en sık nedenidir. Konjenital hipotiroidi ülkemizde 2007 yılından beri topuk kanı tarama programındadır. Topuk kanında TSH düzeyleri ile değerlendirilir. Avrupa Çocuk Endokrinoloji Birliği preterm doğum öyküsü, düşük doğum ağrılığı, trizomi 21, kalp anomalisi, çoğul gebelik olan hastaları doğumdan sonra 2. ve 4. haftalarda tiroid fonksiyon testleri açısından topuk kanı taramasına ek olarak venöz kanda taramayı önermektedir. Fakat annesi gebelikte L-T4 tedavisi alan hastaların ne zaman taranacağı ile ilgili kesin bir uzlaşı yoktur. Bu hastaların tiroid fonksiyonları açısından takibi daha çok takip eden klinisyenin kararına bırakılmaktadır. Çalışmamızın amacı annesi gebelikte L-T4 kullanan bebeklerin TFT değerlerinin nasıl bir grafik izlediğini, bu bebeklerin konjenital hipotiroidi açısından topuk kanına ek nasıl tarama yapılması gerektiği, bu taramanın en uygun ne zaman yapılması gerektiği konusunda daha net bilgilere ulaşmak ve bu konuda literatüre katkı sağlamaktır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde doğan ve annesi gebelikte Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde takipli L-T4 ilacı kullanmakta olan 848 olgu dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm bebeklerin doğum ağırlığı, doğum haftası, doğum şekli, topuk kanı TSH tarama testi sonuçları, hastanede alınan venöz tiroid fonksiyon testi sonuçları, tekrarlayan ölçümleri ve tarihleri, konjenital hipotiroidi tanısı alıp almadığı, tiroid ilacı kullanmaya başlanıp başlanmadığı, başlandıysa ilaç dozu kaydedildi. Bebeklerin annelerinin primer tiroid hastalığı, gebelikte tiroid fonksiyon testi tarama sonuçları, annenin kullandığı L-T4 ilaç dozu, iyot kullanıp kullanmadığı, doğuma yakın görülen en son TFT sonuçları, varsa gebelik komplikasyonu, ek hastalık öyküsü ve ek ilaç öyküsü kaydedildi. Annesi gebelikte LT-4 kullanan bebeklerde hipotiroidi ve LT-4 tedavisi gereksinimi normal populasyondan daha sık saptandı. Bu nedenle bu grubun topuk kanı taramasına ek olarak venöz kan tetkiki ile yakın takibi önemlidir. Bebeklerden bakılan topuk kanı ve venöz TFT değerleri incelendiğinde annesi LT-4 kullanan bebeklerden alınan 72. saat venöz TFT değerlerinin 72. saat topuk kanına göre daha yüksek olduğu saptandı. Venöz kan kontrolünün 72. saat sonrasında ancak bebeklerin takibinin kaçırılmayacağı bir aralıkta yapılması planlanmalıdır.Bu sayede konjenital hipotiroidi açısından tekrar kontrole çağırılma ve yanlış pozitiflik oranları da azaltılacaktır.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is the most common endocrine disorder encountered in the neonatal period. Congenital hypothyroidism (CH) is the most common preventable cause of mental retardation. In Turkey, congenital hypothyroidism has been included in the national heel-prick screening program since 2007, and is evaluated through TSH levels obtained from heel-prick blood samples. The European Society for Paediatric Endocrinology recommends that in addition to heel-prick screening, serum thyroid function tests be performed in infants with a history of preterm birth, low birth weight, trisomy 21, congenital heart anomalies, or multiple gestations at the 2nd and 4th weeks of life. However, there is currently no consensus on the optimal timing for thyroid function screening in neonates born to mothers receiving levothyroxine (L-T4) therapy during pregnancy. Monitoring of thyroid function in these infants is generally left to the discretion of the attending clinician. The aim of our study is to better understand the thyroid function test (TFT) trends in neonates born to mothers treated with L-T4 during pregnancy, to determine whether additional screening beyond the routine heel-prick test is needed for congenital hypothyroidism in this group, and to identify the most appropriate timing for such screening. By doing so, we aim to contribute to the existing literature. A total of 848 neonates born at Gazi University Hospital to mothers who were under follow-up and receiving L-T4 therapy during pregnancy were included in the study. For each infant, data on birth weight, gestational age, mode of delivery, heel-prick TSH screening results, venous TFT results obtained during hospitalization, repeated measurements and their dates, diagnosis of congenital hypothyroidism, initiation of thyroid hormone therapy (if applicable), and initial treatment doses were recorded. Maternal data including the primary thyroid disorder, thyroid function test results during pregnancy, maternal L-T4 dosage, iodine supplementation status, latest thyroid function test results before delivery, presence of pregnancy complications, comorbid conditions, and additional medications used during pregnancy were also collected. In neonates born to mothers receiving L-T4, hypothyroidism and the need for L-T4 therapy were found to be more common compared to the general population. Therefore, close follow-up of this group with additional venous blood testing, alongside heel-prick screening, is crucial. Upon analyzing the heel-prick and venous TFT results, it was found that venous TFT levels at 72 hours of life were higher than the heel-prick TSH levels in neonates born to mothers on L-T4 therapy. To ensure accurate detection of congenital hypothyroidism and reduce false positives, venous testing should ideally be conducted after 72 hours, but within a timeframe that does not risk loss to follow-up.