Kutanöz skuamöz hücreli karsinomlarda tümör ilişkili eozinofilinin klinikopatolojik parametrelerle ve prognozla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of tumor-associated eozsinophilia with clinicopathological parameters and prognosis in cutaneus squamous cell carcinomas
  1. Tez No: 938184
  2. Yazar: FATMA SEMA ANAR KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU LEBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Tümör mikroçevresinin birçok kanser türünde tümör yerleşimi ve tipine özgü önemli rollere sahip olduğu bilinmektedir. Eozinofiller tümör mikroçevresinde izlenen immün elemanlardandır ve baş boyun skuamöz hücreli karsinomları başta olmak üzere birçok tümöre eşlik ettiği görülmektedir. Ancak kutanöz skuamöz hücreli karsinom ile ilişkisi net değildir. Bu çalışmanın amacı kutanöz skuamöz hücreli karsinom olgularında tümör mikroçevresinde izlenen tümör ilişkili eozinofilinin sağkalım parametreleri ve bilinen histopatolojik prognostik parametrelerle ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızın gerecini 01.01.2010 - 31.12.2020 tarihleri arasında bölümümüzde kutanöz skuamöz hücreli karsinom tanısı almış 363 olgu oluşturmaktadır. Olgulara ait arşivimizde kayıtlı hematoksilen&eozin boyalı lamlar incelenerek histopatolojik parametreler kaydedilmiş olup uygun lamların dijital kopyaları üzerinden en yoğun olduğu alanda ve 1 mm2 alanda eozinofiller sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The tumor microenvironment has important roles in many types of cancer. Eosinophils are seen to accompany many tumors. However, their relationship with cutaneous squamous cell carcinoma is not clear. The aim of this study is to investigate the relationship of tumor-associated eosinophilia with survival parameters and known histopathological prognostic parameters in cases of cutaneous squamous cell carcinoma. Materials and Methods: The material of our study consists of 363 cases diagnosed with cutaneous squamous cell carcinoma in our department between 01.01.2010 - 31.12.2020. The hematoxylin&eosin stained slides were examined, histopathological parameters were recorded, and eosinophils were counted in the most dense 1 mm2 area on digital copies of the slides.