Biyopsi tanılı alkol dışı steatohepatit hastalarında s indeksinin diğer invazif olmayan testler ile fibrozis derecesini öngörmede karşılaştırılması
Comparison of the s index with other non-invasive tests to predict the degree of fibrosis in biopsy-diagnosed non-alcoholic steatohepatitis patients
- Tez No: 938192
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırmada biyopsi tanılı alkol dışı steatohepatit hastalarında (NASH), Simpler skorunun (S indeksi) tanı koymada ve fibrozis derecesini öngörmede diğer non-invazif testlerle karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Tek merkezli, kesitsel ve retrospektif tasarımda Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Kliniğinde, Kasım 2016-Aralık 2024 tarihleri arasında takip edilmiş olan hastalar dahil edildi. Hastalar biyopsi tanılı steatoz grubu ve biyopsi tanılı NASH grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Herhangi bir karaciğer hastalığı olmayan, yaş ve cinsiyet açısından benzer 83 kontrol grubu katılımcısı çalışmaya dahil edildi. Biyopsi değerlendirmesinde alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) Aktivite Skorlama (NAS) sistemi kullanıldı. Hastaların biyopsi anındaki kan tetkiklerinin sonuçları hasta dosyalarından kaydedildi. Hemogram ve biyokimyasal parametreler hesaplanarak S indeksi, aspartat aminotransferaz-platelet oranı indeksi (APRI), fibrozis-4 indeks (FIB-4), aspartat aminotransferaz-alanin aminotransferaz oranı (AAR), AAR/platelet oranı indeks (AAPRI), gama glutamil transferaz-platelet oranı indeksi (GPR), King's skor, Fibro-Q ve platelet-lenfosit oranı indeksi (PLR) indeksleri elde edildi. Bulgular: Çalışmaya toplamda 177 vaka dahil edilmiş olup bunların 83'ü NASH grubu (41,42 ± 13,65 yaş: kadın: %36,1), 83'ü sağlıklı kontrol grubu (40,25 ± 12,09 yaş: kadın: %36,1) ve 11'i de steatoz grubuydu (48,18 ± 15,37 yaş: kadın: %72,7). NASH grubu ve kontrol grubunda, kadın ve erkek katılımcılar birebir olarak eşit sayıda çalışmaya dahil edildi. Steatoz grubu dahil olarak 3'lü analiz ve dahil olmadan 2'li analiz ayrı ayrı olarak yapıldı. NASH grubundaki hastaların %74,7'si hafif fibrozis, %25,3'ü ileri fibrozis olarak sınıflandırıldı. Fibrozis skoru 2 ve üzeri olanlar ileri fibrozis, skor derecesi 1 ve fibrotik olmayan hastalar ise hafif fibrozis olarak sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the S-index with other non-invasive tests in diagnosing and predicting the degree of fibrosis in patients diagnosed with biopsy-proven non-alcoholic steatohepatitis (NASH). Materials and Methods: A single-center, cross-sectional, and retrospective study was conducted in the Gastroenterology and Hepatology Clinic of Gülhane Training and Research Hospital, including patients followed between November 2016 and December 2024. Patients were divided into two groups: the steatosis group diagnosed by biopsy and the NASH group diagnosed by biopsy. A control group of 83 participants, who had no liver disease and were similar in age and gender, was included in the study. The Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) Activity Score (NAS) system was used in the assessment of biopsy. The results of blood tests at the time of biopsy were recorded from patient files. Hematological and biochemical parameters were calculated to derive the S-index, aspartate aminotransferase-platelet ratio index (APRI), Fibrosis-4 index (FIB-4), aspartate aminotransferase-alanine aminotransferase ratio (AAR), AAR/platelet ratio index (AAPRI), gamma-glutamyl transferase-platelet ratio index (GPR), King's score, Fibro-Q, and platelet-lymphocyte ratio index (PLR). Findings: A total of 177 cases were included in the study, with 83 in the NASH group (mean age: 41.42 ± 13.65 years; females: 36.1%), 83 in the healthy control group (mean age: 40.25 ± 12.09 years; females: 36.1%), and 11 in the steatosis group (mean age: 48.18 ± 15.37 years; females: 72.7%). In both the NASH and control groups, male and female participants were included in equal numbers. A three-way analysis including the steatosis group and pairwise analysis excluding it were conducted separately. In the NASH group, 74.7% of patients were classified as having mild fibrosis, and 25.3% as having advanced fibrosis. Those with a fibrosis score of 2 or higher were classified as having advanced fibrosis, while those with a score of 1 and non-fibrotic patients were classified as having mild fibrosis.