Kolestazı olan hastalarda akut böbrek hasarı sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of acute kidney injury in patients with cholestasis
- Tez No: 938199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADEM ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Akut böbrek hasarı obstrüktif safra yolu hastalıklarında bilidirilen komplikasyonlardan birisi olmasına rağmen günümüzde sıklığı ve etyopatogenezi tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Bu çalışmada ekstrahepatik kolestazlı hastalarda akut böbrek hasarı (ABH) sıklığını araştırmayı, ABH gelişen ve gelişmeyen hastalar arasında klinik ve laboratuvar paremetreleri arasında karşılaştırmalar yaparak kolestaz tablosunun ABH gelişimi üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 01.01.2022 – 31.03.2024 tarihleri arasında Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İç Hastalıkları Kliniği'nde yatarak tedavi almış 18 yaş üzeri ekstrahepatik kolestaz tanılı hastalar üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkları, laboratuvar parametreleri ve radyolojik görüntüleme sonuçları hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden retrospektif olarak incelenerek kaydedilmiştir. Hastaların yatış öncesi üç ay içindeki serum kreatinin değerlerine göre en düşük değer bazal kreatinin değeri olarak alınıp, kaydedilmiştir. Bazal kreatinin değerine göre akut böbrek hasarı gelişen hastalar ABH olan hasta grubu olarak kaydedildi ve ABH evrelemesi yapıldı. Hastalar akut böbrek hasarı olan ve olmayan hasta grupları olarak gruplandırıldı. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, komorbid hastalıklar, laboratuvar parametreleri açısından karşılaştırmalar yapıldı. Kolestaz etyolojisi ve ABH evresine göre de karşılaştırmalar yapıldı. Elde edilen sonuçlarla istatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 71'i (%49) kadın ve 74'ü (%51) erkek olmak üzere 145 ekstrahepatik kolestazlı hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 58,50±18,38 yıldı. Hasta grubumuzda ekstrahepatik kolestazın en sık etyolojik nedenleri olarak %87,6 sıklıkla safra taşı veya koledokolithiazis saptandı, ikinci sıklıkla pankreatit (%3,4) ve pankreas kanseri (%3,4) saptandı. Hastaların %93,8'inde benign kolestaz ve %6,2'sinde malign kolestaz saptandı. Tüm hasta grubunun %32,4'ünde akut böbrek hasarı geliştiği saptandı. Akut böbrek hasarı olan hastalardan %72,3'ünde Evre 1 ABH, %19,1'inde Evre 2 ABH ve %8,5'inde Evre 3 ABH vardı. Akut böbrek hasarı gelişme oranı açısından cinsiyetler arasında anlamlı fark yoktu ve yaş açısından anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Although acute kidney injury is one of the complications reported in obstructive biliary tract diseases, its frequency and etiopathogenesis have not been fully elucidated yet. In this study, we aimed to investigate the frequency of acute kidney injury (AKI) in patients with extrahepatic cholestasis and to evaluate the effects of cholestasis on the development of AKI by comparing clinical and laboratory parameters between patients with and without AKI. Materials and Methods: This study was conducted on patients over the age of 18 who were hospitalized in the Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital, Internal Medicine Clinic between 01.01.2022 and 31.03.2024 and diagnosed with extrahepatic cholestasis. The age, gender, comorbid diseases, laboratory parameters and radiological imaging results of the patients included in the study were retrospectively examined and recorded via the hospital information management system. The lowest value according to the serum creatinine levels of the patients within three months before hospitalization was taken as the basal creatinine value and recorded. Patients who developed acute kidney injury according to the basal creatinine level were recorded as the AKI patient group and AKI staging was performed. The patients were grouped as patients with and without acute kidney injury. Comparisons were made between the groups in terms of age, gender, comorbid diseases and laboratory parameters. Comparisons were also made according to the etiology of cholestasis and the stage of AKI. Statistical analyses were performed with the obtained results. Results: The study included 145 patients with extrahepatic cholestasis, 71 (49%) female and 74 (51%) male. The mean age of the patients was 58.50±18.38 years. In our patient group, the most common etiological causes of extrahepatic cholestasis were gallstones or choledocholithiasis with a frequency of 87.6%, followed by pancreatitis (3.4%) and pancreatic cancer (3.4%). Benign cholestasis was detected in 93.8% of the patients and malignant cholestasis in 6.2%. Acute kidney injury was found in 32.4% of the entire patient group. Of the patients with acute kidney injury, 72.3% had Stage 1 AKI, 19.1% had Stage 2 AKI and 8.5% had Stage 3 AKI. There was no significant difference between the genders in terms of the rate of acute kidney injury development and a significant difference was detected in terms of age.