Meme kanserinde peritümoral stromada kanser ilişkili fibroblast yoğunluğunun klinikopatolojik verilerle ilişkisi
The relationship between the density of cancer-associated fibroblasts in the peritumoral stroma and clinicopathological data in breast cancer patients
  1. Tez No: 938198
  2. Yazar: DOĞUKAN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM GÜNAY GÜRLEYİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışma, immünohistokimyasal (İHK) boyama ile tanımlanan kanser ilişkili fibroblast (CAF) alt grupları ile farklı meme kanseri alt tiplerine sahip hastalardaki klinik sonuçlar arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç-Yöntem: Bu prospektif çalışmaya, Eylül 2021 ile Ocak 2024 arasında tedavi edilen 69 meme kanseri hastası dahil edildi. Neoadjuvan kemoterapi (NAK) alan veya primer cerrahi uygulanan hastalar çalışmaya alınırken, Luminal A moleküler alt tipine sahip hastalar çalışmaya dahil edilmedi. NAK öncesinde ultrason rehberliğinde veya perimer cerrahi ile tedavi edilen hastalarda cerrahi sırasında kalın iğne biyopsileri alındı. Doku örnekleri fibroblast aktivasyon proteini-alfa (FAP-α), alfa smooth muscle actin (α-SMA) ve platelet-derived growth factor receptor-beta (PDGFR-β) için IHK kullanılarak analiz edildi. Boyama yoğunluğu ve dağılımı için H-skoru hesaplamasında yapay zeka tabanlı dijital patoloji algoritmaları kullanıldı. Yaş, tümör boyutu, nodal tutulum ve NAK yanıtı (Residuel Cancer Burden[RCB] skorları ile ölçüldü) gibi klinik veriler toplandı. CAF belirteçleri ile hasta sonuçları arasındaki ilişkiler SPSS kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Yaş ortalaması 50,68 ± 13,60 yıl idi. Meme kanseri alt tipleri Luminal B (%29,0), Luminal B HER2+ (%24,6), HER2+ (%15,9) ve Üçlü Negatif (%30,5) olarak dağıldı. Tümör merkezi CAF'lar CAF-1 (%36,2), CAF-2 (%18,9), CAF-3 (%24,6) ve CAF-4 (%20,3) olarak sınıflandırılırken, tümör çevresi CAF'lar ağırlıklı olarak CAF-2 (%47,9) ve CAF-4 (%39,1) olarak tespit edildi. CAF alt grupları ile klinik özellikler, tedavi yanıtı veya sonuçlar arasında anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigates the relationship between CAF subgroups identified through immunohistochemical (IHC) staining and clinical outcomes in patients with different subtypes of breast cancer. Materials and Methods: This prospective study included 69 breast cancer patients treated between September 2021 and January 2024. Patients receiving neoadjuvant chemotherapy (NAC) or undergoing primary surgery were enrolled, excluding those with Luminal A molecular subtypes. Core needle biopsies were collected under ultrasound guidance before NAC initiation or intraoperatively for primary surgery patients. Tissue samples were analyzed using IHC for fibroblast activation protein-alpha (FAP-α), alfa-smooth muslce actin (α-SMA) and platelet-derived growth factor receptor-beta (PDGFR-β). Artificial Intelligince based digital pathology algorithms were employed for H-score calculation of staining intensity and density. Clinical data, including age, tumor size, nodal involvement, and response to NAC (measured via Residual Cancer Burden [RCB] scores), were recorded. Statistical analyses were conducted using SPSS to assess associations between CAF markers and patient outcomes. Results: The cohort's mean age was 50.68 ± 13.60 years. Subtypes included Luminal B (29.0%), Luminal B HER2+ (24.6%), HER2+ (15.9%), and Triple Negative (30.5%). Tumor central CAFs were classified into CAF-1 (36.2%), CAF-2 (18.9%), CAF-3 (24.6%), and CAF-4 (20.3%), while peripheral CAFs were mainly CAF-2 (47.9%) and CAF-4 (39.1%). No significant differences in clinical characteristics, treatment response, or outcomes were observed among CAF subgroups (p>0.05).