Rusiyada 1917-ci il Fevral inqilabı və Türk bölgələrində ictimai-siyasi vəziyyət
Rusya'da 1917 şubat devrimi ve Türkiye bölgelerindeki sosyo-politik durum
- Tez No: 938202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ RUİNTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Azerice
- Üniversite: Baku State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Rusya'da 1917 Şubat Devrimi ve Türk bölgelerindeki sosyo-politik durum başlıklı tez, başlık, üç bölüm, alt başlıklar, sonuç ve literatür listesinden oluşmaktadır. 1917 Şubat Devrimi ayrıntılı olarak analiz edilmiş, konferans öncesi ve sonrası durum açıkça gösterilmiştir. Giriş bölümünde konu, alaka, öğrenme düzeyi ve kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmiştir.“1917 Şubat Devrimi sırasında Rusya'da yaşayan Türk milletleri”başlıklı birinci bölümün ilk bölümünde, Şubat Devrimi'nden önce Rusya'daki koşullar incelenmiştir. İkinci bölümde, 1917 Şubat Devrimi'nden önce Rus egemenliği altındaki İdİl-Ural bölgesi, Sibirya, Orta Asya, Kırım ve Kafkasya'da yaşayan Türk milletlerinin siyasi ve sosyal koşulları analiz edilmektedir. Tezin ikinci bölümü“1917 Şubat Devrimi'nin Rusya'daki Sonuçları ve Türk bölgelerinin farklı özellikleri”olarak adlandırılmıştır; bu bölüm devrimi ve bu devrimden Ekim Devrimi'ne kadar Rusya'daki süreci değerlendirmektedir. Ayrıca, Şubat Devrimi'nin Türk yerleşim bölgeleri üzerindeki etkileri ve sonuçları incelenmektedir.“1917 Şubat Devrimi'nin Türk halkının ulusal hareketi üzerindeki etkisi”adlı üçüncü bölüm, Şubat Devrimi'nin Kazan Tatarlarının bağımsız olma çabaları üzerindeki etkisini incelemektedir. Ayrıca, Bolşeviklerin egemenlik mücadelesi sırasında, 1917-1920 yılları arasında, Türkistan, Kırım, Kafkasya ve Sibirya'da yaşayan Türk halkının bağımsızlık ve haklarını elde etmek için resmi veya gayri resmi girişimleri ifade edilmektedir. Sonuç olarak tema hakkında son düşünceler not edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The February revolution of 1917 in Russia and socio-political situation in Turkish regions named dissertation consist of the title, three chapters, subheadings, conclusion and the list of literature. The February revolution of 1917 was detailed analyzed, it had been shown clearly the situation before and after the conference. In the introduction part has been provided with the information about the subject, relevance, learning level and the methods used. In the first section of the first chapter, as titled“Turkish nations living in Russia during the February Revolution, in 1917”, the conditions in Russia are examined before the February Revolution. The second section analyses the political and social circumstances, of the Turkish nations who inhabited the Idel-Ural region, Siberia, Central Asia, Crimea and Caucasus under the Russian sovereignty, before the February Revolution in 1917 The second chapter of the dissertation is named as“Results of the February Revolution, 1917, in Russia and different features of Turkish regions”; and this chapter evaluates the revolution and the process in Russia after this revolution to the October Revolution. Moreover, the effects and results of the February Revolution upon the Turkish inhabited-regions is examined. The third chapter, as called“The effect of the February Revolution, 1917, upon the national movement of Turkish people”, scrutinizes the impact of the February Revolution on the endeavours of Kazan Tatars to become independent. Additionally, during the sovereignty struggle of the Bolsheviks, between 1917 to 1920, the official or unofficial attempts of Turkish people, who live in Turkistan, Crimea, Caucasus and Siberia, to accomplish the independence and their rights are expressed. The final thoughts were noted about the theme in conclusion.