Meme kanseri cerrahisi hastalarında ultrasonografi rehberliğinde pektoserratus plan bloğu, erektör spina plan bloğu ve serratus anterior plan bloğunun postoperatif opioid tüketimi, derlenme kalitesi ve kronik ağrı üzerine etkisi
The effect of ultrasound-guided pectoserratus plane block, erector spina plane block, and serratus anterior plane block on postoperative opioid consumption, quality of recovery, and chronic pain in breast cancer surgery patients
  1. Tez No: 938201
  2. Yazar: HAFİZENUR ATALAY ARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARAVELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, meme kanseri cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif akut ağrı yönetiminde ultrasonografi rehberliğinde uygulanan pektoserratus plan bloğu (PECS-II), erektör spina plan bloğu (ESPB) ve serratus anterior plan bloğunun (SAPB) postoperatif opioid tüketimi, derlenme kalitesi ve kronik ağrı üzerindeki etkilerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde elektif unilateral meme kanseri cerrahisi planlanan (modifiye radikal mastektomi, meme koruyucu cerrahi, simple mastektomi, aksiller lenf nodu diseksiyonu vb.), 18-65 yaş aralığında, ASA (American Society of Anesthesiologists) skoru I-III arasında olan ve vücut kitle indeksi (VKİ) 32 kg/m²'nin altında bulunan gönüllü 96 hasta dahil edilmiştir. Dahil edilme kriterlerini karşılayan tüm hastalar, gerekli örneklem büyüklüğüne ulaşılıncaya kadar ardışık örnekleme yöntemi ile çalışmaya alınmıştır. Hastalar, PECS-II blok uygulanan (PECS grubu; n:24), ESP bloğu uygulanan (ESPB grubu; n:24), SAP bloğu uygulanan (SAPB grubu; n:24) ve blok uygulanmayan (Kontrol grubu; n:24) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Operasyon sonrası tüm hastalara ilk 24 saat standart bir hasta kontrollü analjezi protokolü uygulanmıştır. 24 saat süresince tüketilen opioid miktarı kayıt altına alınmıştır. Hastaların postoperatif derlenme kalitesi, operasyon bitiminden 24 saat sonra Quality of Recovery-15 (QoR-15) ölçeği ile değerlendirilmiştir. Kronik ağrı, operasyondan 3 ay sonra hastalar telefonla aranarak sorgulanmıştır. Hastaların demografik verileri, intraoperatif hemodinamik verileri, anestezi ve cerrahi süreleri, intraoperatif ve postoperatif opioid tüketimi, ilk analjezik talep zamanı, postoperatif Numeric Rating Scale (NRS) skorları (postoperatif 1., 3., 6., 12. ve 24. saatlerde), yatış süresi, hasta ve cerrah memnuniyeti ve blok ve/veya cerrahi ile ilişkili olası komplikasyonlar kaydedilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler, intraoperatif hemodinamik parametreler, anestezi ve cerrahi süreleri, intraoperatif total opioid tüketimi, ilk analjezik talep zamanı, yatış süresi ile hasta ve cerrah memnuniyeti açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of ultrasound-guided pectoserratus plane block (PECS-II), erector spinae plane block (ESPB), and serratus anterior plane block (SAPB) on postoperative opioid consumption, quality of recovery, and chronic pain in patients undergoing breast cancer surgery. Materials and Methods: The study included 96 voluntary patients aged 18–65 years with an ASA (American Society of Anesthesiologists) score of I–III and a body mass index (BMI) of less than 32 kg/m², who were scheduled for elective unilateral breast cancer surgery (modified radical mastectomy, breast-conserving surgery, simple mastectomy, axillary lymph node dissection, etc.) at Antalya Training and Research Hospital, University of Health Sciences. All patients meeting the inclusion criteria were consecutively enrolled until the required sample size was reached. Patients were divided into four groups: those who received the PECS-II block (PECS group; n=24), those who received the ESP block (ESPB group; n=24), those who received the SAP block (SAPB group; n=24), and those who did not receive any block (Control group; n=24). Postoperatively, all patients underwent a standardized patient-controlled analgesia (PCA) protocol for the first 24 hours, and total opioid consumption during this period was recorded. The quality of postoperative recovery was assessed using the Quality of Recovery-15 (QoR-15) scale 24 hours after surgery. Chronic pain was evaluated via telephone follow-up interviews conducted 3 months after the surgery. Demographic characteristics, intraoperative hemodynamic parameters, anesthesia and surgical durations, intraoperative and postoperative opioid consumption, time to first analgesic request, postoperative Numeric Rating Scale (NRS) scores (at postoperative hours 1, 3, 6, 12, and 24), length of hospital stay, patient and surgeon satisfaction, and potential complications related to the block and/or surgery were recorded. Results: There was no statistically significant difference among the groups in terms of demographic data, intraoperative hemodynamic parameters, anesthesia and surgical durations, intraoperative total opioid consumption, time to first analgesic request, length of hospital stay, and patient and surgeon satisfaction (p>0.05).