34 hafta altında doğan prematüre bebeklerde akut böbrek hasarının nedenleri, risk faktörleri, tedavi yaklaşımlarının incelenmesi
  1. Tez No: 938209
  2. Yazar: FATMANUR PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SELDA BAYRAKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Akut böbrek hasarı (ABH) Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YDYBÜ) yatan hastalarda sık görülmektedir ve sonuçları kötü olabilir, erken saptanarak tedavinin hızlı başlanması önemlidir. Çalışmamızda YDYBÜ'ye yatırılarak izlenen 34 hafta altı prematüre hastalarda ABH insidansının nedenleri, klinik, laboratuvar özelliklerinin, predispozan risk faktörlerinin, primer tanılarının, mortalitenin, tedavi şekillerinin incelenerek önerilerde bulunulması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında YDYBÜ'de yatan, postnatal ilk 28 günde ABH geliŞen 34 hafta altı prematüre yenidoğanlarla, düzeltilmiş yaşı 28 günden küçük olup ABH gelişşen prematüre yenidoğanlar alındı. Serum kreatin değeri >1,5 mg/dl ve/veya iki ölçüm arasında ilk 48 saat içinde 0,3 mg/dl artış olanlara ve/veya sonraki 7 güne kadar 1,5 -2 katına çıkan hastalara ABH tanısı kondu ve hastaların elektronik kayıtları geriye dönük olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 334 yenidoğan dahil edildi. Yenidoğanların %23,4'ünün doğum haftası 28 hafta altı, %44,3'ünü 28-32 hafta arası ve %32,3'ünü 32-34 hafta arasıydı. 1000 gram altı doğan yenidoğan oranı %20,7, 1000-1500 gram arası %29 ve >1500 gram doğan %50,3'tü. Yenidoğanların %61,7'si erkek ve %38,3'ü kız, %21,6'sı çoğul gebelikti. %15'inde ABH mevcut ve ABH mevcut olan 50 yenidoğanın %34'ü Kdigo evre 1, %32'si evre 2 ve %34'ü evre 3'tür. %3,6 hastada antenatal takiplerinde oligohidroamniyoz mevcuttu. IUGR olan hasta oranımız %3 idi. Yenidoğanların ABH durumunun bebek değişkenlerine göre karşılaştırılması sonuçlarına göre ABH olan bebeklerin 28. haftadan küçük olma oranı (%28,8) ABH olmayan bebeklere göre (%19,7) anlamlı yüksek bulunurken, ABH olan bebeklerde doğum ağırlığının
Özet (Çeviri)
Objectıves: Acute kidney injury (AKI) is common in patients hospitalised in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) and may have poor outcomes; early detection and prompt initiation of treatment is important. In our study, we aimed to investigate the causes, clinical and laboratory characteristics, predisposing risk factors, primary diagnoses, mortality, treatment modalities and to make recommendations about the incidence of AKI in premature patients under 34 weeks of age hospitalised in NICU. Methods: Premature newborns under 34 weeks of age with AKI in the first 28 postnatal days and preterm newborns with a corrected age of less than 28 days with AKI who were hospitalised in the NICU between January 2020 and December 2020 were included in the study. AKI was diagnosed in patients with a serum creatine value>1,5 mg/dl and/or an increase of 0,3 mg/dl within the first 48 hours between two measurements and/or a 1.5-2-fold increase up to the next 7 days and the electronic records of the patients were retrospectively evaluated. Results: A total of 334 newborns were included in the study. The gestational age of 23.4% of the neonates was less than 28 weeks, 44.3% between 28-32 weeks and 32.3% between 32-34 weeks. The proportion of newborns under 1000 grams was 20.7%, between 1000-1500 grams was 29% and >1500 grams was 50.3%. Of the newborns, 61.7% were male and 38.3% were female, 21.6% were multiple pregnancies. 15% had AKI and of the 50 newborns with AKI, 34% had Kdigo stage 1, 32% stage 2 and 34% stage 3. Oligohydramnios was present in 3.6% patients during antenatal follow-up. The rate of patients with IUGR was 3%. According to the results of the comparison of AKI status of newborns according to infant variables, the rate of babies with AKI being younger than 28 weeks (28.8%) was significantly xiii higher than that of babies without AKI (19.7%), and the rate of birth weight