One curve ve one reci döner eğe sistemleri ile gerçekleştirilen kök kanal tedavisinin değerlendirilmesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: bir anket çalışması
Evaluation of root canal treatment performed with one curve and one reci rotary file systems and its impact on quality of life: a questionnaire study
- Tez No: 938208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN FURKAN ERTUĞRUL, DOÇ. DR. SAMET TOSUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışma, One Curve (OC) ve One Reci (OR) döner alet sistemleri ile yapılan kök kanal tedavisinin hastaların yaşam kalitesine etkilerini OHIP-14 ölçeği kullanarak değerlendirmeyi ve postoperatif ağrı seviyelerinin bu kalite üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışma, Pamukkale Üniversitesi Endodonti Anabilim Dalı'na başvuran, yaşları 18-66 arasında değişen, belirli dahil etme kriterlerine uyan 84 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar randomize bir şekilde iki gruba (n=42) ayrıldı: Grup 1'de OC, Grup 2'de ise OR eğe sistemi kullanılmıştır. Tüm tedaviler, aynı operatör tarafından tek seansta, standart protokollere uygun şekilde gerçekleştirildi. Kanallar %2,5 sodyum hipoklorit (NaOCl) solüsyonu ve %17 Etilendiamintetraasetik asit (EDTA) solüsyonu ile yıkandı. Sonrasında Sealapex (Kerr, Scafati, İtalya) kanal patı ve gutta-perka ile dolduruldu, kompozit üst dolgusu ile tedavi tamamlandı. Postoperatif ağrı seviyeleri 24. saatte VAS (Görsel Analog Skala) (0-100) ile değerlendirilirken, yaşam kalitesi OHIP-14 ölçeği ile 24. saat, 3. ay, 6. ay ve 12. aylarda ölçüldü. İstatiksel analizler için Mann Whitney U testi ile birlikte Bonferroni ve Tukey ileri düzey testleri kullanıldı (p≤0,05). Bulgular: Gruplar arasında ortalama yaş (p=0,881) ve cinsiyet (p=1,000) dağılımlarında anlamlı bir fark bulunmadı. Cinsiyet ile hasta yaşam konforu arasındaki ilişki değerlendirildiğinde anlamlı bir fark bulunmadı. Gruplar arasında 24. saat postoperatif ağrı VAS skorları arasında anlamlı bir fark bulunmadı. (p=0,312) İki grup arasında 24. saat psikolojik huzursuzluk ve OHIP skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar belirlendi ve OR grubunun, OC grubuna göre ilk günde daha fazla psikolojik rahatsızlık oluşturduğu gözlemlendi. OR grubunda 24. saat ve 12. ay arasındaki puan değişiminin, OC grubuna göre anlamlı olarak daha fazla olduğu bulundu. (p=0,906) Sonuç: OC ve OR sistemlerinin postoperatif 3. ay, 6. ay ve 12. ay yaşam konforu açısından benzer olduğu bulundu. Ancak OC, OR grubuna göre özellikle ilk gün oluşan psikolojik rahatsızlık konusunda daha üstündü. OR grubunun ilk gün OHIP skorunun yüksek olmasına bağlı olarak, OR grubunun ilk gün ve 12. ay arasındaki OHIP skor değişimi OC grubuna göre daha fazlaydı. İki test grubunda da, OHIP skorlarındaki değişimin esas olarak farklı enstrümantasyon tekniklerinden kaynaklandığı sonucuna varabiliriz.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effects of root canal treatments performed with One Curve (OC) and One Reci (OR) rotary file systems on patients' quality of life using the OHIP-14 scale and to examine the impact of postoperative pain levels on this quality. Method: The study was conducted on 84 patients, aged between 18 and 66, who applied to the Department of Endodontics at Pamukkale University and met specific inclusion criteria. The patients were randomly divided into two groups (n=42): Group 1 was treated with the OC file system, and Group 2 with the OR file system. All treatments were performed by the same operator in a single session according to standard protocols. The canals were irrigated with 2.5% sodium hypochlorite solution and 17% ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA) solution. Subsequently, the root canals were filled using Sealapex (Kerr, Scafati, Italy) sealer and gutta-percha, and the treatment was completed with a composite restoration. Postoperative pain levels were assessed using the VAS (0-100) (Visual Analog Scale) at the 24th hour, and quality of life was measured using the OHIP-14 scale at the 24th hour, and at the 3rd, 6th, and 12th months. For statistical analysis, the Mann-Whitney U test was used, along with Bonferroni and Tukey post hoc tests (p≤0.05). Results: No significant difference was found between the groups in terms of mean age (p=0.881) and gender distribution (p=1.000). There was also no significant association between gender and patient quality of life. No statistically significant difference was observed between the groups regarding 24-hour postoperative pain with VAS scores (p=0.312). However, statistically significant differences were found in psychological discomfort and OHIP scores at the 24th hour, indicating that the OR group experienced more psychological distress than the OC group on the first day. The relationship in scores between the 24th hour and the 12th month at OR group was significantly greater than at OC group (p=0.906). Conclusion: The OC and OR systems showed similar effects on quality of life at 3, 6, and 12 months postoperatively. However, OC was more comfortable than OR in terms of psychological discomfort experienced on the first day. Due to the higher initial OHIP score in the OR group, the change in OHIP scores from day one to 12 months was greater than that observed in the OC group. We can conclude that the change in OHIP scores in both test groups is primarily due to the different instrumentation techniques.