Çocuk hastalarda diyetin inflamatuar potansiyeli ile oral ve periodontal sağlık ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between the inflammatory potential of diet and oral and periodontal health in pediatric patients
- Tez No: 938217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sağlıklı 6-14 yaş arası çocuklara ait kişisel faktörlerin (sosyodemografik faktörler, ağız-diş sağlığı alışkanlıkları, antropometrik ölçümler), beslenme alışkanlıklarının ve diyetin inflamatuar potansiyelinin (C-Dİİ) ağız ve diş sağlığı üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı'na muayene ve tedavi amacıyla başvuran 300 çocuk ve ebeveynleri ile yürütülmüştür. Katılımcılardan sosyodemografik veriler, ağız hijyeni alışkanlıkları, besin tüketim sıklıkları ve üç günlük besin tüketim kayıtları elde edilmiştir. Çocukların ağız içi muayeneleri sırasında DMFT, dmft, Pİ, Gİ ve SKİ değerleri kaydedilmiştir. Çocuğun üç günlük beslenme kaydının bulunduğu formdaki veriler, BeBiS 8.1 programına girilerek alınan besin ögeleri miktarı belirlenmiştir. Bu veriler ışığında; C-Dİİ skorları hesaplanmıştır. İstatiksel analiz için, Jamovi:2.3.28 İstatistik Programı kullanılmıştır. Veriler Ki-kare, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi ve Spearman Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi yapılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the impact of individual factors (sociodemographic characteristics, oral health habits, anthropometric measurements), dietary patterns, and the dietary inflammatory potential (C-DII) on oral and dental health outcomes in healthy children aged 6 to 14 years. Material and Method: This study was conducted with 300 children and their parents who attended the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Recep Tayyip Erdoğan University for examination and treatment. Data on sociodemographic characteristics, oral hygiene practices, food frequency questionnaires, and three-day dietary records were collected from participants. During the clinical examination, DMFT, dmft, PI, GI, and BOP were recorded. Nutrient intake was analyzed using the BeBiS 8.1 software based on three-day dietary records, and C-DII scores were subsequently calculated. Statistical analyses were performed using the Jamovi software (version 2.3.28).