Postoperatif katarakt cerrahisindedüzeltilmemiş görme keskinliğinietkileyen refraktif faktörler
Refractive factors affecting uncorrected visualacuity in postoperative cataract surgery
  1. Tez No: 938218
  2. Yazar: TURKAN HASANZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KÜRŞAD SAKALLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızın amacı, yaşa bağlı komplike olmayan katarakt nedeniyle fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanan hastalarda ameliyat sonrası görsel sonuçları etkileyen refraktif faktörlerin değerlendirilmesidir. Bu retrospektif çalışmaya, yaşa bağlı komplike olmayan katarakt nedeniyle sadece fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanmış toplam 90 hastanın 90 gözü dahil edilmiştir. Her hastanın yalnızca bir gözü değerlendirmeye alınmıştır. Postoperatif takiplerde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ve refraksiyon değişiklikleri detaylı biçimde incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterleri arasında fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanmış olmak, postoperatif en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinin 1.0 olması ve ek oküler patolojinin bulunmaması yer almaktadır. Ameliyata bağlı komplikasyon gelişmeyen hastalar seçilmiştir. İntraoperatif veya postoperatif komplikasyon gelişen olgular da çalışma dışında bırakılmıştır. Görme keskinliğini etkileyebilecek ambliyopi, makula patolojileri ve korneal hastalık öyküsü bulunan bireyler analiz dışı tutulmuştur. Tüm veriler hasta dosyaları ve biyometri kayıtları kullanılarak retrospektif olarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel analizle değerlendirilerek cerrahi sonuçlarla ilişkileri ortaya konmuştur. Hastaların sağ ve sol göz verileri, cinsiyet ayrımında kadın ve erkek grupu hastalar arasında ameliyat sonrası görme keskinlikleri açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Postoperatif kontrollerde, kurala uygun ve kurala aykırı astigmatizma arasında yakın mesafe görme keskinliği değerlendirmelerinde anlamlı farklar bulunurken, uzak mesafe görme keskinliğinde anlamlı bir fark saptanmamıştır. Tashihsiz uzak görme keskinliği ile korneanın en dik meridyenindeki eğrilik yarıçapı ve kornea ön yüzey astigmatizma silindirik refraktif değerleri arasında pozitif yönde korelasyon tespit edilmişken, silindirik refraktif değer, toplam astigmatizma silindirik refraktif değer, keratometrik astigmatizma silindirik refraktif değerler arasında negatif yönde korelasyon tespit edilmiştir. Tashihsiz yakın görme keskinliği ile pupil merkezi, sferik refraktif değerler arasında pozitif yönde korelasyon saptanırken, korneanın en düz meridyenindeki eğrilik yarıçapı, korneanın en dik meridyenindeki eğrilik yarıçapı, korneanın ortalama eğrilik yarıçapı, korneanın en dik noktasındaki maksimum eğrilik değeri, silindirik refraktif değer ve toplam astigmatizma silindirik refraktif değerleri arasında negatif yönde bir ilişki gözlenmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda, tashihsiz uzak görme keskinliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunan kornea parametreleri; keratometrik astigmatizma silindirik refraktif değer, kornea ön yüzey astigmatizma silindirik refraktif değer ve kornea arka yüzey astigmatizma silindirik refraktif değer olarak belirlenmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi (stepwise total model) sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bulunan kornea parametreleri, tashihsiz uzak ve yakın görme keskinliği ile korelasyon analizine dahil edilmiştir. Tashihsiz uzak görme keskinliği ile keratometrik astigmatizma silindirik refraktif değeri arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon tespit edilirken, kornea arka yüzey astigmatizma silindirik refraktif değeri ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Buna karşın, tashihsiz uzak görme keskinliği ile kornea ön yüzey astigmatizmasının silindirik refraktif değeri arasında negatif yönde bir korelasyon belirlenmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda, tashihsiz yakın görme keskinliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunan kornea parametresi sferik refraktif değer olarak belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonucunda sferik refraktif değer ile tashihsiz yakın görme keskinliği arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, katarakt cerrahisi sonrası korneal biyometrik parametrelerin ve refraktif faktörlerin görme keskinliği üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, postoperatif görme sonuçlarının iyileştirilmesine yönelik rehberlik edici bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the refractive factors influencing postoperative visual outcomes in patients who underwent phacoemulsification surgery for uncomplicated age-related cataracts. This retrospective study included 90 eyes from 90 patients who underwent phacoemulsification surgery exclusively for uncomplicated age-related cataracts. Only one eye per patient was analyzed. Best-corrected visual acuity and refractive changes were meticulously assessed during postoperative follow-ups. Inclusion criteria comprised undergoing phacoemulsification surgery, achieving a postoperative best-corrected visual acuity of 1.0, and having no additional ocular pathologies. Only patients without surgery- related complications were included. Cases with intraoperative or postoperative complications were excluded from the study. Additionally, individuals with a history of amblyopia, macular pathologies, or corneal diseases that could compromise visual acuity were not considered in the analysis. All data were retrospectively obtained from patient records and biometry reports. The collected data were subjected to statistical analysis to identify their associations with surgical outcomes. No significant difference was observed in postoperative visual acuity between the right and left eyes of the patients, nor between male and female patients. During postoperative follow-ups, significant differences were detected in near visual acuity between with-the-rule and against-the-rule astigmatism, whereas no significant difference was found in distance visual acuity. A positive correlation was identified between uncorrected distance visual acuity and both the radius of curvature in the steepest corneal meridian and the anterior corneal surface cylindrical refractive values. Conversely, a negative correlation was observed between uncorrected distance visual acuity and the cylindrical refractive values of total astigmatism and keratometric astigmatism. A positive correlation was found between uncorrected near visual acuity and the pupil center as well as spherical refractive values. In contrast, negative correlations were observed with the radius of curvature in the flattest meridian, the radius of curvature in the steepest meridian, the average corneal radius of curvature, the maximum curvature at the steepest corneal point, cylindrical refractive values, and total astigmatism cylindrical refractive values. According to multiple linear regression analysis, the corneal parameters that had a statistically significant impact on uncorrected distance visual acuity were identified as keratometric astigmatism cylindrical refractive value, anterior corneal surface astigmatism cylindrical refractive value, and posterior corneal surface astigmatism cylindrical refractive value. In the stepwise total model of multiple linear regression, these significant corneal parameters were included in a correlation analysis with uncorrected distance and near visual 57 acuity. A statistically significant positive correlation was found between uncorrected distance visual acuity and keratometric astigmatism cylindrical refractive value, whereas no statistically significant correlation was observed with posterior corneal surface astigmatism cylindrical refractive value. Conversely, a negative correlation was identified between uncorrected distance visual acuity and anterior corneal surface astigmatism cylindrical refractive value. Multiple linear regression analysis revealed that the only corneal parameter with a statistically significant effect on uncorrected near visual acuity was the spherical refractive value. Correlation analysis confirmed a statistically significant positive correlation between spherical refractive value and uncorrected near visual acuity. The findings of this study reveal the effects of corneal biometric parameters and refractive factors on visual acuity after cataract surgery. The results provide guidance for improving postoperative visual outcomes.