Regnault evre 2 meme sarkması olan meme kanserli hastalarda deri küçültme yapmadan meme başı koruyucu mastektomi ve implantla doğrudan onarım sonrası kendiliğinden deri küçülmesinin ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of spontaneous skin reduction and patient satisfaction after nipple-sparing mastectomy and direct to implant reconstruction without skin reduction in breast cancer patients with regnault stage 2 breast sagging
  1. Tez No: 938221
  2. Yazar: AYTAÇ ALTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSMAİL ERMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Giriş ve Amaç Meme kanseri, dünya genelinde kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türüdür. Hastalar onkolojik açıdan uygunsa meme başı koruyucu cerrahiler daha iyi estetik sonuçlar sunmaları sayesinde ilk tercih edilen mastektomi tipidirler. Büyük ve sarkık memeli hastalarda ise meme başı koruyucu cerrahilerle deri zarfını kontrol etmek teknik olarak daha zorludur. Bu çalışma, Regnault evre 2 meme sarkması olan meme kanseri hastalarında deri küçültme yapılmadan meme başı koruyucu mastektomi ve implantla doğrudan onarım sonrası ortaya çıkan kendiliğinden deri küçülmesini, işlem sonrası hasta memnuniyetini ve yeterli deri küçülmesini öngörebilecek bazı tanı yöntemlerini ve hasta özelliklerini değerlendirmektedir. Hastalar ve Yöntemler Çalışmaya Regnault evre 2 meme sarkması olan ve meme başı koruyucu mastektomi ve doğrudan implant ile onarım yapılan 20 meme kanseri hastası ve 27 meme dahil edilmiştir. Hastaların memnuniyetini ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla BREAST-Q anketi ameliyat öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Ayrıca mastektomi deri flebinin kendiliğinden küçülme miktarının, meme sarkmasının olduğu esas alan olan meme alt kadranı derisinin dermis kalınlığı ile olan ilişkisini değerlendirmek amacıyla meme yüzeyel ultrasonografisi yapılması planlanmıştır. Meme derisi elastisitesi ile meme derisinin kendiliğinden küçülmesini arasında olası bir ilişkiyi değerlendirmek amacıyla ameliyattan önce meme derisine yönelik elastografi uygulanmıştır. Ayrıca hastaların hikayelerinin ve tedavi süreçleri boyunca elde edilen bazı olası özelliklerinin de memenin kendiliğinden küçülmesiyle ilişkisinin incelenmiştir. Bulgular Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre ameliyat edilen 20 hasta ve 27 memede deri nekrozu, gecikmiş yara yeri iyileşmesi, hematom, seroma, yara yeri enfeksiyonu veya selülit gibi komplikasyonların sayısı sıfır olarak gerçekleşti. Hastaların hiçbirinde Baker evre 3-4 kapsül kontraksiyonu ya da protez dalgalanması deformitesi görülmedi. Hastaların ameliyat sonrası 6. Ayda yapılan değerlendirmelerinde 12 hasta ve 15 meme normal ya da non-pitotik olarak değerlendirilirken 8 hasta ve 12 meme psödopitotik olarak değerlendirildi. Dört hastaya birinci senede onarım yapılan memede deri zarfını küçülterek psödopitotik görünümü azaltmak için sadece deri küçültücü meme dikleştirme ameliyatı yapıldı. Hasta grubunun bütününde genel hasta memnuniyeti artmış olarak bulunurken non-pitotik hasta grubunda elde edilen memnuniyet artışının ameliyat öncesine ve psödopitotik hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objectives Breast cancer is the most common type of cancer among women worldwide. If patients are oncologically suitable, nipple-sparing surgeries are the first-choice type of mastectomy, as they offer better aesthetic results. In patients with large and pendulous breasts, however, it is technically more challenging to control the skin envelope with nipple-sparing surgeries. This study evaluates spontaneous skin reduction after nipple-sparing mastectomy without skin reducing and direct repair with implants in breast cancer patients with Regnault stage 2 breast sagging. It also aims to examine some diagnostic methods and patient characteristics that may predict patient satisfaction and adequate skin reduction after the procedure. Patients and Methods The study included 20 breast cancer patients and 27 breasts with Regnault stage 2 breast sagging who underwent nipple-sparing mastectomy and direct implant repair. The BREAST- Q questionnaire was administered preoperatively and postoperatively to assess patient satisfaction and quality of life. In addition, breast superficial ultrasonography was planned to evaluate the relationship between the amount of spontaneous shrinkage of the mastectomy skin flap and the thickness of the dermis of the breast lower quadrant skin, the main area of breast sagging. Breast skin elastography was performed preoperatively to evaluate a possible relationship between breast skin elasticity and breast skin spontaneous shrinkage. We also examined the relationship between the patients' history and some possible characteristics obtained during the treatment process and the spontaneous shrinkage of the breast. Results According to the results obtained in our study, the number of complications such as skin necrosis, delayed wound healing, hematoma, seroma, wound infection or cellulitis was zero in 20 patients and 27 breasts. None of the patients experienced Baker stage 3-4 capsular contraction or rippling deformity. At 6 months postoperative evaluation, 12 patients and 15 breasts were normal or non-pitotic, while 8 patients and 12 breasts were pseudopitotic. Four patients underwent skin-only mastopexy surgery to reduce the pseudopitotic appearance by reducing the skin envelope in the repaired breast in the first year. While overall patient satisfaction was found to have increased in the entire patient group, the increase in satisfaction in the non-pitotic patient group was found to be statistically significantly higher than the preoperative scores and pseudopitotic patient group.