Azerbaycan Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolunun etkililik bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of the individual application procedure to the Constitutional Court of Azerbaijan in terms of effectiveness
  1. Tez No: 938249
  2. Yazar: SAMA ÇOMAKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN NAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezin temel hedefi, Azerbaycan Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru mekanizmasının yasal çerçevesini, işleyişini ve etkilerini sistemli bir şekilde inceleyerek, bu mekanizmanın hukuki ve toplumsal önemini derinlemesine anlamaktır. Azerbaycan, Avrupa ile siyasi ve ekonomik entegrasyonu hedeflerken, insan hakları alanında kısmi normatif iyileştirmeler yapmıştır. Bu gelişmelerin en önemli adımlarından biri, 2002 yılında kabul edilen bireysel başvuru mekanizmasıdır. Bireysel başvuru, bireylerin kamu gücü tarafından temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğini ileri sürdükleri durumlarda başvurabilecekleri etkili bir anayasal denetim mekanizmasıdır. Bu çalışmada, Azerbaycan vatandaşlarının Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yoluyla temel hak ve özgürlüklerini ne ölçüde koruyabildikleri analiz edilmiş; ayrıca bu başvuru yolunun toplumsal adaletin sağlanması, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi ve demokratik değerlerin korunmasıyla olan ilişkisi ile söz konusu mekanizmanın demokratik hukuk devleti ilkesine katkıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to systematically examine the legal framework, functioning and impact of the individual application mechanism of the Constitutional Court of Azerbaijan in order to gain an in-depth understanding of its legal and social significance. As Azerbaijan aims for political and economic integration with Europe, it has made partial normative improvements in the field of human rights. One of the most important steps in these developments is the individual application mechanism introduced in 2002. Individual application is an effective constitutional review mechanism that allows individuals to seek redress in cases where they allege that their fundamental rights and freedoms have been violated by public authorities. This study analyzes the extent to which Azerbaijani citizens are able to protect their fundamental rights and freedoms through individual application to the Constitutional Court, and evaluates the relationship between this mechanism and the principles of social justice, the rule of law, and democratic values, as well as its contribution to the functioning of a democratic state governed by the rule of law.