Otel işletmeleri pazarlamasında halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerinin müşteri memnuniyetine etkisi: İstanbul örneği
The effect of public relations and promotional activities on customer satisfaction in hotel management marketing: The case of Istanbul
- Tez No: 938250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHNAZ DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki yabancı sermayeli beş yıldızlı otellerde halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel bir durum çalışması olarak tasarlanmış ve veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veriler tematik analiz kullanılarak analiz edilmiş ve otel işletmelerinde halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerinin stratejik rolü ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bulgular, dijital pazarlama ve sosyal medya uygulamalarının müşteri memnuniyetini artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Özellikle, CRM sistemleri gibi dijital araçların müşterilerin gereksinimlerini anlama ve sadakat oluşturulmasındaki katkısı vurgulanmıştır. Pandemi sürecinde hijyen ve güvenlik protokollerinin müşteri güvenini pekiştirdiği, bunun da otel imajını olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Ayrıca kriz yönetimi süreçlerinde hızlı karar alma ve kişiselleştirilmiş hizmetlerin müşteri memnuniyetini artırmada etkili olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları, halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerinin otel işletmelerinde müşteri memnuniyetini artırmanın yanı sıra marka sadakatini de güçlendiren stratejik bir araç olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Elde edilen bulgular, otel işletmelerinde dijitalleşme ve yenilikçi yaklaşımların müşteri sadakati üzerinde yarattığı etkilere yönelik bütüncül bir çerçeve çizmektedir. Edinilen bulgular, otel işletmelerinde halkla ilişkiler ve tanıtım uygulamalarının nasıl daha etkin hale dönüştürülebileceğine dair birtakım önemli ipuçları sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the effects of public relations and promotional activities on customer satisfaction in foreign-invested five-star hotels in Istanbul. The research is designed as a qualitative case study, and data were collected through semi-structured interviews. The data were analyzed using thematic analysis, and the strategic role of public relations and promotional activities in hotel businesses was examined in detail. The findings indicate that digital marketing and social media practices are effective in enhancing customer satisfaction. In particular, the contribution of digital tools such as CRM systems in understanding customer needs and building loyalty is emphasized. It was observed that hygiene and security protocols during the pandemic reinforced customer trust, which positively impacted the hotel's image. Additionally, quick decision-making and personalized services during crisis management processes were found to be effective in increasing customer satisfaction. The research results reveal that public relations and promotional activities serve as a strategic tool that not only enhances customer satisfaction in hotel businesses but also strengthens brand loyalty. The findings provide a comprehensive framework regarding the effects of digitalization and innovative approaches in hotel businesses on customer loyalty. The results offer important insights on how public relations and promotional practices can be made more effective in hotel businesses.