Yerel yönetimlerde kültür politikaları: Zeytinburnu örneği
Cultural policies in local governments: The case of Zeytinburnu
- Tez No: 938252
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, kültür politikalarının üretilmesinde yerel yönetimlerin kritik önemini, toplum ile merkezi yönetim arasında köprü olma işlevlerini ve bu bağlamda Zeytinburnu Belediyesinin öne çıkan rolünü detaylı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kültür, bir topluluğun kimliğini şekillendiren, değerler, normlar, inançlar ve sanatsal ifadelerin tümünü kapsayan geniş bir kavramdır. Kültür politikalar ise, bu kültürel değerlerin korunması, geliştirilmesi ve toplumun bütün kesimlerine yayılması için devlet veya yerel yönetimler tarafından tasarlanan, düzenlenen ve hayata geçirilen stratejik eylem planları ve uygulamalar bütününü ifade eder. Yerel yönetimler bu politikaların hayata geçirilmesinde ve toplumla buluşmasında öne çıkan bir rol oynar. Yerel yönetimler kelimenin tam anlamı ile devlet ile toplum arasında bir ara yüzü oluştururlar. Yerel yönetimlerin katkısı, toplumsal bütünleşmeyi ve kültürel katılımı artırma hedeflerine doğrudan hizmet eder. Bu kapsamda, yerel yönetimler, kültürel hizmetlerin sunulması, kültürel altyapının iyileştirilmesi ve sanatsal faaliyetlerin teşvik edilmesi gibi önemli görevler üstlenirler. Bu çalışma kültür politikalarının devlet toplum bütünleşmesinin temininde, toplumun dezavantajlı gruplarından başlayarak bütün kesimlerinin kültüre erişimde ve refah üzerindeki olumlu etkilerini Zeytinburnu Belediyesi örneğinde araştırmaya odaklanmaktadır. Bununla birlikte Türkiye'deki ve dünya genelindeki çeşitli örnekler üzerinden kültürel politikaların nasıl geliştirildiğini ve uygulandığını inceleyerek, yerel yönetimlerin bu süreçlerdeki etkin rolleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Yerel yönetimlerin, halkla doğrudan iletişim kurma ve bu iletişimin onların temel görevlerinden biri olması, kültür politikalarının başarısında kritik bir faktördür. Bu sayede, yerel yönetimler, toplumun kültürel ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilir ve bu ihtiyaçlara yönelik daha etkili politikalar geliştirebilirler. Türkiye'deki belediyelerin kültürel faaliyetleri, festivaller, sanat atölyeleri, kurslar, kütüphane ve okuma etkinlikleri, tarihi ve kültürel mirasın korunması, müze ve sergi salonları, sinema ve film gösterimleri, geleneksel sanatların teşviki, kültürel geziler ve turlar, çocuk ve gençlere yönelik kültürel etkinlikler ve kültürel katılım projeleri başlıklarında toplanabilir. Bu bağlamda Zeytinburnu Belediyesi gerek uygulamada var olan çeşitlik gerekse süreklilik ve toplumsal etki yönünden, yerel yönetimlerin toplumsal alanın kültür politikaları aracılığıyla yeniden üretilmesinde dikkate değer bir örnek olarak karşımıza çıkar.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a detailed analysis of the critical role of local governments in the production of cultural policies, their function as a bridge between society and central government, and, in this context, the prominent role of the Zeytinburnu Municipality. Culture is a broad concept that shapes the identity of a community, encompassing values, norms, beliefs, and artistic expressions. Cultural policies, on the other hand, refer to the strategic action plans and implementations designed, regulated, and executed by the state or local governments to protect, develop, and disseminate these cultural values to all segments of society. Local governments play a key role in the implementation of these policies and their engagement with society. In the strictest sense of the term, local governments serve as an interface between the state and society. Their contribution directly supports the objectives of fostering social integration and increasing cultural participation. In this regard, local governments undertake significant responsibilities, such as providing cultural services, improving cultural infrastructure, and promoting artistic activities. This study focuses on examining the role of cultural policies in ensuring state-society integration and their positive impacts on social welfare, particularly in terms of cultural accessibility for disadvantaged groups, through the case of Zeytinburnu Municipality. Additionally, by analyzing various examples from both Turkey and the world, this study seeks to highlight how cultural policies are developed and implemented, as well as the active roles that local governments play in these processes. The ability of local governments to establish direct communication with the public, which is among their fundamental duties, is a crucial factor in the success of cultural policies. Through this direct engagement, local governments can better understand the cultural needs of society and develop more effective policies to address them. The cultural activities organized by municipalities in Turkey can be categorized under several key areas, including festivals, art workshops, courses, library and reading events, preservation of historical and cultural heritage, museums and exhibition halls, cinema and film screenings, promotion of traditional arts, cultural excursions and tours, cultural activities targeting children and youth, and cultural participation projects. In this context, Zeytinburnu Municipality stands out as a noteworthy example in terms of the diversity of its initiatives, their continuity, and their societal impact, illustrating how local governments can contribute to the reproduction of the social sphere through cultural policies.