Moda ekonomisi: Kavramsal ve teorik bir analiz
The fashion economy: A conceptual and theoretical analysis
- Tez No: 938253
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 554
Özet
Konvansiyonel ekonominin sınırsız olasılıklarının maddi refah getireceğine dair ilkesel değeri, sınırsız isteklere ve faydacı büyümeye dayanır. Bu değerin görsel refah ölçütü ise modadır ve büyümenin finansmanı, değişimin zorunlu faktörü ve itici gücü olan sürekli yeniliği mümkün kılan moda trend döngüsüyle karşılanır. Ekonomik ilişkilerin finansallaşması ile manipüle edilen değer algısı, moda dinamikleri tarafından, malları reel ekonominin alanından finansın yörüngesine iletir. Maddi ilerlemeci düşünce yapısı; arzda ve talepte ihtiyaç ekonomisinin kuralları dışında, sınırsız isteklerin motor gücüyle çalışan, yeni endüstriyel düzenin temellerini; sosyo-kültürel ve ekolojik sorunların kaynağı olan sosyal sermaye ve rekabet dinamikleri üzerine kurar. Ekonomik büyüme teorisi ilkeleri, Arz-Talep Kanununun ekonomiyi tek bir parametreye indirgeyen kalıplarıyla analiz sürekli yenilenmenin, bireysel-sosyal ve çevresel maliyetlerini maddi ilerleme uğruna feda eder. Marjinal fayda ekonomisin statik analizleri ekonomik büyüme, kalkınma ve refah analizlerinde ikincil etkiye sahiptir. Bu nedenle salt pozitif bilimlerin sabit formülleri, statik karakterli analizleri ve ortodoks bilimsel şablonları modanın doğasını ve dinamik döngüsünü açıklamada sınırlıdır. Moda ekonomisi, Arz-Talep Kanunu'nun psikolojik ve sosyolojik eşdeğerlerinin sayısız etkileşimlerini, modaya özgü hareket dinamiklerine ilişkin farklı disiplinlerin değerlendirmeleri bağlamında niteliksel metodolojik analizi gerekli kılar. Finansallaşmanın etkisi sonucunda isteklerin, ihtiyaçlar olarak algılanmaya başlamasıyla; soyut-duyumsal niteliklerin, sosyal yatırım değerinin, finansal ve sosyal getirinin önemi arttırmıştır. Ancak lüks değerler anlayışının çıkarlarını koruyan ve maddi rekabet ilkelerine dayanan modern moda ekonomi sistemi, toplum ve çevre sorunlarının nedenidir. İrrasyonel eğilimlerin egemenliğinde statü çıkarımını tetikleyen yenilenme isteğini ihtiyaç olarak güdüleyen arz-talep döngüsü ile büyümenin niteliksel sonuçlarında geçici refah duygusunun sıfır çarpan etkisi, geride kazançların ve kayıpların eşit olduğu sıfır toplamlı veya kayıpların kazançları aştığı bir değer bırakır. Geri dönüşü olmayan statü-simgesel üretimin ve tüketimin; müşterek ve kalıcı refaha negatif etkisi, paradigma değişimini gerektirir. İnsan varoluşunun temel yasaları ve temel ihtiyaçlar, esası teşkil eder ve kısır statü rekabetini tetikleyen her sistemsel çaba, refaha etkileri bakımından faydasız rekabeti tanımlar.
Özet (Çeviri)
The intrinsic value of the unlimited possibilities of conventional economics to bring material prosperity is based on unlimited wants and utilitarian growth. The visual measure of prosperity of this value is fashion and growth is financed by the fashion trend cycle that enables continuous innovation which is the necessary factor and driver of change. The perception of value, manipulated by the financialization of economic relations is transmitted by the dynamics of fashion from the sphere of the real economy to the orbit of finance. The material progress-oriented mindset builds the foundations of the new industrial order which operates with the driving power of unlimited desires, outside the rules of the need economy in supply and demand, on social capital and competition dynamics which are the source of socio-cultural and ecological problems. The principles of economic growth theory and the analysis of the Law of Supply and Demand patterns which reduce the economy to a single parameter, sacrifice the individual-social and environmental costs of continuous renewal for the sake of material progress. Static analyses of marginal utility economics have a secondary effect in analyses of economic growth, development and welfare. Therefore, the fixed formulas, static analyses and orthodox scientific templates of purely positive sciences cannot explain the nature and dynamic cycle of fashion. Fashion economics requires qualitative methodological analysis of the myriad interactions of the psychological and sociological equivalents of the Law of Supply and Demand, in the context of different disciplines' assessments of fashion-specific movement dynamics. With the perception of wants as needs as a result of the impact of financialization; the importance of intangable sensory qualities and social investment value, as well as the importance of financial and social return has increased. However, the modern fashion economy system, which protects the interests of luxury values and is based on the principles of material competition, is the cause of social and environmental problems. The supply-demand cycle that motivates the desire for renewal which triggers the status inference under the dominance of irrational tendencies, as a need; the zero multiplier effect of the temporary sense of well-being in the qualitative results of growth leaves behind a zero-sum value where gains and losses are equal or losses exceed gains. The negative impact of irreversible status-symbolic production and consumption on collective and permanent well-being requires a paradigm shift. The fundamental laws of human existence and basic needs constitute the essence, and any systemic endeavour that triggers vicious status competition defines useless competition in terms of its welfare effects.