Urartu yapıları ve üç boyutlu modellemeleri
Urartian buildings and 3D modelling
  1. Tez No: 938255
  2. Yazar: SERAP KUŞU ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KONYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Tarih, Archeology, Architecture, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Urartular, MÖ 9. ile 7. yüzyıllar arasında Doğu Anadolu bölgesi ve çevresinde varlık göstermiş ve bu süreçte engebeli kayalıklar üzerine kentler/kaleler kurmuşlardır. Güçlü surlarla çevrili kentlerin içine anıtsal yapılar inşa etmişlerdir. Ancak bu görkemli yapılardan geriye, günümüze yalnızca birkaç metre yüksekliğinde kalıntılar kalmıştır. Arkeolojik çalışmalar sayesinde yapıların boyutları, işlevleri ve diğer özellikleri ortaya çıkarılmış ve böylece Urartu mimarisi tanımlanabilir hale gelmiştir. Arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan yapı kalıntılarının yok olmuş kısımları, kâğıt üzerinde veya bilgisayar ortamında yeniden canlandırılmıştır“Urartu Yapıları ve Üç Boyutlu Modellemeleri”başlıklı bu çalışma kapsamında, Urartu mimarisinin önemli yapıları olan surlar, tapınaklar, saraylar ve depo yapılarının mimari özellikleri incelenmiş; ardından bu yapıların tahrip olmuş kısımları, birkaç örnek çalışma ile bilgisayar ortamında yeniden canlandırılmıştır. Ayrıca, bu çalışmada modellemeyi sağlayan veriler, çalışma süreci, modelleme, doku kaplama ve render aşamaları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ortaya konan üç boyutlu modellerle, bu tarihi yapıların ayrıntılı bir temsili sunulmuş ve Urartuların mimari mirası günümüze taşınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Urartians inhabited the region in and around Eastern Anatolia between the 9th and 7th centuries BC, constructing cities and fortresses atop rugged rocky terrain. However, only a few meters of these magnificent structures remain today as ruins. Despite their current condition, archaeological studies have revealed the dimensions, functions, and architectural characteristics of these buildings, allowing scholars to identify and understand Urartian architecture. The ruined sections uncovered through excavations have been reconstructed either on paper or through digital modeling. This study, titled“ Urartian Buildings and 3D Modelling,”aims to digitally reconstruct select destroyed elements of Urartian architecture using 3D modeling techniques. The focus is on defensive walls, temples, palaces, and storage facilities discovered in various Urartian centers. The processes of documentation, modeling, texturing, and rendering were carried out entirely in a virtual environment. Comprehensive data collection and analysis of architectural remains were conducted to ensure accuracy. With the three-dimensional models that have been created, a detailed representation of these historical structures has been presented, and the architectural heritage of the Urartians has been brought into the present day.