Kozmetik hammadde tedariğinde sürdürülebilirlik
Sustainability in supply of cosmetic raw materials
  1. Tez No: 938254
  2. Yazar: OYA İYİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜNDÜS DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı son yıllarda şirketlerin faaliyetlerinde temel ve öncelikli bir unsur olarak yer almaktadır. Uzun süre ekonomi ve çevre boyutuyla ele alınan sürdürülebilirlik yaklaşımında, sosyal boyut da giderek önem kazanmaktadır. Teknolojik gelişmeler, üretim süreçlerinin modernizasyonu, tedarik sınırlarının kalkması, tüketicilerin çevresel ve sosyal konularda daha fazla bilinçlenmesi ve ürün taleplerinin farklılaşması gibi etkenler tedarik zinciri paydaşları üzerinde artan bir baskı oluşturmaktadır. Bu durum tedarik zincirinin en önemli paydaşları arasında yer alan üreticilerin ve tedarikçilerin sürdürülebilirliği ekonomi, çevre ve sosyal boyutlarıyla ele almasını zorunlu kılmakta ve bu doğrultuda girişimlerin sayısını artırmaktadır. Kozmetik sektörü, küresel ölçekte hızla büyüyen, karmaşık tedarik zinciri yapısına sahip inovatif bir sektördür. Uluslararası pazarda birçok büyük kozmetik üreticisi, değişen tüketici talepleri ve çevresel, sosyal farkındalık anlayışı doğrultusunda sürdürülebilirlik hedeflerini yeniden belirlemekte; tedarik zincirlerini buna göre yapılandırmakta ve ürettikleri ürünlerin yaşam döngüsü boyunca etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu tez çalışmasının ilk aşamasında, tedarik zinciri, sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi ve tedarikçi seçiminde kullanılan çok kriterli karar verme yöntemleriyle ilgili konulara yer verilmiştir. Uygulamada, kozmetik hammadde tedariğinde sürdürülebilirlik kriterlerine göre en iyi tedarikçi belirlenmiştir. Kriterler, sektör profesyonelleri ve akademisyenlerden oluşan uzman grubunun görüşlerine başvurularak, üç ana kriter, 20 alt kriter olarak belirlenmiştir. Metot olarak bütünleşik SWARA-TOPSIS yöntemleri kullanılmıştır. Kriter ağırlıkları SWARA yöntemi ile hesaplanarak sürdürülebilirlik boyutunda en önemli kriterler tespit edilmiştir. Belirlenen kriterler doğrultusunda değerlendirilen tedarikçi firmalar arasından en uygun olanın belirlenmesi TOPSIS yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Hammadde tedarikçileri tez çalışmasında,“T1”,“T2”,“T3”,“T4”ve“T5”olarak ifade edilmiştir. Uygulama sonuçları değerlendirildiğinde, beş tedarikçi arasından en iyi alternatifin tedarikçi 4 olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability has become a fundamental and prioritized element in company activities in recent years. While sustainability was traditionally addressed primarily in terms of economic and environmental dimensions, the social dimension has been gaining increasing importance as well. Factors such as technological developments, modernization of production processes, elimination of supply boundaries, increased consumer awareness on environmental and social issues, and diversification of product demands are placing growing pressure on supply chain stakeholders. This situation necessitates that producers and suppliers, who are among the most critical stakeholders of the supply chain, address sustainability in its economic, environmental, and social dimensions, thereby increasing the number of initiatives in this direction. The cosmetics industry is a rapidly growing, innovative industry with a complex supply chain structure on a global scale. Many major international cosmetics manufacturers are redefining their sustainability goals in line with changing consumer demands and increasing environmental and social awareness. They are restructuring their supply chains accordingly and undertaking efforts to reduce the impact of their products throughout their lifecycle. In the initial phase of this thesis, topics related to supply chain management, sustainable supply chain management, and multi-criteria decision-making (MCDM) methods used in supplier selection were covered. In the application phase, the best supplier was determined based on sustainability criterias in supply of cosmetic raw materials. Sustainability criterias were determined through consultation with an expert group consisting of industry professionals and academics, resulting in three main criterias and 20 sub-criterias. An integrated SWARATOPSIS methodology was applied. The criteria weights were calculated using the SWARA method, and the most important criterias in terms of sustainability were identified. Based on the determined criterias, the selection of the most suitable supplier among the alternatives was carried out using the TOPSIS method. In the thesis, raw material suppliers are referred to as“T1”,“T2”,“T3”,“T4”, and“T5”. Upon evaluating the results, it was found that among the five suppliers, the best alternative was supplier 4.