Anadolu'da Urartu devleti savunma mimarisi
Urartu state defense architecture in Anatolia
  1. Tez No: 947399
  2. Yazar: EMRAH TİMORÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ AY ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Arkeolojide savaşın en önemli somut kanıtlarından birisi Savunma mimarisidir. Savunma mimarisi toplumların sosyal-politik ve askeri taraflarının anlaşılmasında oldukça önemlidir. Bu tezde,“Urartu Devleti Savunma Mimarisi”konusu araştırılmıştır. Savunma mimarisi kapsamında toplam 32 kale açıklanmıştır. Konu dâhilinde; savunma mimarisi elemanları (bastiyon, kule, hendek, anıtsal kapı ve savunma duvarları), inşa malzemeleri (ahşap, taş, kerpiç) ve teknikleri (Klasik Urartu Yöntemi, Kiklopik, Uç Kale, Rizalitli Plan, Rustika ve Kurt Dişi) ortaya konulmuştur. Ortaya çıkan inşa tekniklerinde Urartu savunma mimarisinin eski bir örneği olan Kiklopik yöntem diğer yöntemlere oranla daha sık kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Anadolu'da Urartu Devleti'nin savunmaya oldukça önem verdiği, olasılıkla devleti korumak için birçok kalenin yapıldığı görülmektedir. Kaleler aynı zamanda Urartu Krallığı'nın siyasi olarak varlığıyla birlikte askeri gücünü de göstermektedir. Urartu Krallığı kaleleri inşa ederken sadece siyasi ve askeri amaçlar gözetmemişlerdir. Kaleleri aynı zamanda zor durumlarda halkın sığınma yeri olarak da kullanmışlardır. Urartu Krallığı kaleleri bulunan bir kentin daha korunaklı olacağını düşünmüştür. Bu amaçlar doğrultusunda da devletin çokça kale inşa ettiği anlaşılmaktadır. Savunma mimarisinin kaleler üzerinden anlatılmasının sebebi; savunma elemanlarının bütün yönleriyle kale yapılarında görülmesidir. Kale yapıları haricinde herhangi bir savunma mimarisi gözlenememiştir. Merkezi kale niteliğinde olan Urartu kalelerinde savunma yapıları elemanları ve inşa teknikleri çok sayıda görülürken daha küçük boyutlu olan askeri garnizonlarda ise savunma yapıları merkezi kalelere oranla az sayıdadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important concrete evidences of war in archaeology is defense architecture. Defense architecture is very important in understanding the socio-political and military aspects of societies. In this thesis, the subject of“Urartu State Defense Architecture”was researched. A total of 32 castles were explained within the scope of defense architecture. Within the scope of the subject; defense architecture elements (bastion, tower, moat, monumental gate and defense walls), construction materials (wood, stone, adobe) and techniques (Classical Urartu Method, Cyclopean, End Castle, Rizalitli Plan, Rustika and Wolf's Tooth) were presented. In the construction techniques that emerged, the Cyclopean method, an old example of Urartu defense architecture, was used more frequently than other methods. According to the results obtained, it is seen that the Urartu State in Anatolia gave great importance to defense and many castles were probably built to protect the state. The castles also show the military power of the Urartu Kingdom along with its political existence. The Urartu Kingdom did not only consider political and military purposes when building castles. They also used castles as places of refuge for the people in difficult situations. The Urartian Kingdom thought that a city with castles would be more protected. It is understood that the state built many castles for these purposes. The reason why defensive architecture is explained through castles is that defensive elements are seen in all aspects in castle structures. No defensive architecture has been observed other than castle structures. While defensive structure elements and construction techniques are seen in large numbers in Urartian castles, which are central castles, defensive structures are fewer in number in smaller military garrisons compared to central castles.