Psikolojik sağlamlık düzeyinin duygusal zeka ve bilişsel esneklik ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between psychological resilience level and emotional intelligence and cognitive flexibility
- Tez No: 938262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN KENDİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde psikolojik sağlamlık düzeyinin duygusal zeka ve duygusal bilişsel esneklik ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel analiz tekniklerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini Türkiye'de bir yükseköğretim programına devam eden üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi için basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak 409 kişiye ulaşılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında sosyodemografik bilgi formu, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Duygusal Zeka Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırma için toplanan veriler SPSS 25 programıyla analiz edilmiştir. Ölçekler arasındaki korelasyon düzeyi ve yönü Pearson Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Yordayıcılık analizlerinde Çoklu Doğrusal Regresyon modellerinden yararlanılmıştır. Ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık, duygusal zeka ve bilişsel esneklik ile pozitif yönde anlamlı ilişkilidir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, bilişsel esneklik ve duygusal zekânın psikolojik dayanıklılığı anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological resilience level and emotional intelligence and emotional cognitive flexibility in university students. Relational survey model, one of the quantitative analysis techniques, was used in the study. The research population consists of university students attending a higher education program in Turkey. For the sample of the research, 409 people were reached by using simple random sampling method. Sociodemographic information form, Psychological Resilience Scale for Adults, Emotional Intelligence Scale and Cognitive Flexibility Scale were used to collect the research data. The data collected for this study were analyzed with the SPSS 25 program. The level and direction of correlation between the scales were analyzed by Pearson Correlation analysis. Multiple Linear Regression models were used in predictive analyses. Independent Groups t-test and ANOVA tests were used to determine whether the scales differed according to demographic variables. According to the findings of the study, psychological resilience is significantly positively related to emotional intelligence and cognitive flexibility in university students. According to the regression analysis results, cognitive flexibility and emotional intelligence significantly predicted psychological resilience.