Ağız ve diş sağlığı hastane ve merkezleri çalışanlarının tıbbi atık bilgi seviyelerinin ölçülmesi: Kamu örneği
Measuring the medical waste awareness levels of oral and dental health hospitals and centers employees: A public example
- Tez No: 938263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tıbbi atık yönetimi, sağlık çalışanlarının bilgi düzeyinin büyük ölçüde etkilediği kritik bir süreçtir. Sağlık çalışanları, günlük mesailerinde oluşturulan tıbbi atıkların doğru bir şekilde ayrıştırılması, taşınması ve bertaraf edilmesinde temel bir role sahiptir. Bu süreçlerin her aşamasında, doğru bilgi ve uygulama eksikliği, halk sağlığı risklerinden çevresel zararlara kadar birçok soruna yol açabilir. Bu açıdan, kurumsal anlamda tıbbi atık yönetimi büyük önem taşımaktadır. Diğer yandan, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde kullanılan ilaç ve sarf malzeme oranları ve dolayısıyla ortaya çıkan tıbbi atık miktarlarında ciddi artış görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışanlar için kurumsal tıbbi atık yönetimi bilgi düzeyi ile sağlık çalışanları tıbbı atık bilgi düzeyi ilişkisini belirlemektir. Toplam 417 çalışan için yapılan uygulamada, Kolmogorov-Simirnov ve Shapiro-Wilk testleri sonucunda normal dağılım sağlanmadığı için, ikili gruplar için Mann-Whitney-U testi, üç ve üzeri gruplar için Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Medical waste management is a critical process that is greatly affected by the knowledge level of healthcare professionals. Healthcare professionals play a fundamental role in the correct separation, transportation and disposal of medical waste generated during their daily work. Lack of correct knowledge and application at every stage of these processes can lead to many problems ranging from public health risks to environmental damage. On the other hand, there is a significant increase in the rates of medicines and consumables used in oral and dental health services and the resulting amounts of medical waste. The aim of this study is to determine the relationship between the level of institutional medical waste management knowledge of employees working in oral and dental health centers and the level of medical waste knowledge of healthcare professionals. In the application conducted for a total of 417 employees, since the Kolmogorov-Simirnov and Shapiro-Wilk tests did not provide a normal distribution, the Mann-Whitney-U test was used for two groups and the Kruskal-Wallis test was used for groups of three and above.