Sinir monitorizasyon eşliğinde yapılan tiroid cerrahisindeanatomik varyasyonların sinir hasarına etkisi
The effect of anatomical variations on nerve damage in thyroid surgery performed with intraoperative nerve monitoring
  1. Tez No: 938270
  2. Yazar: ATAHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ŞENYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç Rekürren laringeal sinir (RLS) yaralanmasına bağlı ses kısıklığı, solunum ve yutma sorunları tiroid cerrahisinde hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli bir komplikasyondur. Ameliyat esnasında RLS'nin görsel olarak tanınması ve intraoperatif sinir monitörizasyonu (IOSM) kullanılmasına rağmen tiroidektomi sonrası vokal kord paralizi (VKP) görülme oranı günümüzde %1 ile %3 arasında değişmektedir. Tiroid bezinin klinik ve anatomik özellikleri sinir yaralanma riskini etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı, tiroid bezi ve RLS'nin anatomik özelliklerinin IOSM eşliğinde yapılan tiroid cerrahisi sırasında RLS yaralanma riski üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntem İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahi biriminde 1 Temmuz 2023 ile 30 Ağustos 2024 tarihleri arasında IOSM eşliğinde tiroidektomi uygulanan hastalarda risk altındaki sinire (RAS) ait kaydedilen klinik, anatomik ve elektromiyografik (EMG) veriler değerlendirildi. İntraoperatif olumsuz EMG bulguları, sinyal kaybı ve VKP olan hastalar ile sinyal sorunu olmayan hastaların klinik (otoimmün tiroid hastalığı, hipertiroidi, plonjan guatr) anatomik özellikleri (Berry ligamanı hizasında sinir tuzaklanması, Zuckerkandl tüberkülü varlığı) ve sinir varyasyonları (dislokasyon, ekstralaringeal dallanma) karşılaştırmalı olarak incelendi. Bulgular Çalışma döneminde tespit edilen 108 hastada 178 RAS saptandı. Toplam 178 RAS'ın 12'sinde olumsuz EMG bulguları (%6,7), 7'sinde (%3,9) sinyal kaybı ve 4'ünde (%2,2) ise kalıcı VKP gözlendi. Sinyal kaybı saptanan 7 hastanın 4'ünde (%57) yaralanma mekanizması traksiyon, 2'sinde (%29) bası ve 1'inde (%14) ise termal hasardı. RLS'nin Berry ligamanı bölgesinde tuzaklanması, olumsuz EMG bulguları (p=0.01), sinyal kaybı (p=0.03) ve VKP (p=0.03) ile anlamlı derecede ilişkili bulundu. Zuckerkandl tüberkülünün (ZT) varlığı olumsuz EMG bulgularını ve bileşik bulgu oranını yaklaşık 3 kat, sinyal kaybı ve VKP oranını yaklaşık 4 kat arttırdığı gözlendi. Otoimmün tiroid hastalığı, hipertiroidizm, RLS'nin ekstralaringeal dallanması veya dislokasyonu, RLS'nin inferior tiroid arteri ya da ZT ile ilişkisi, nodül boyutu ve lob hacmi ile olumsuz EMG bulguları, sinyal kaybı ve VKP arasında bir ilişki bulunmadı. Ameliyat esnasında sinyal kaybı gelişen ve evreli tiroidektomi kararı alınan 3 hastada vokal kord fonksiyonları normale döndüğü gözlenerek 3-6. ay içinde tamamlayıcı tiroidektomi 12 uygulandı. Evreli tiroidektomi uygulanması ile bilateral girişim planlanan toplam 70 hastanın 3'ünde (%4,3) olası bilateral vokal kord paralizisi riskinin ortadan kalktığı saptandı. Sonuç RLS'nin Berry ligamanı seviyesinde tuzaklanması sinir yaralanma ve VKP riskini anlamlı ölçüde artırmaktadır. Bu seviyede yaralanma mekanizması sinirin traksiyonudur. IOSM kullanılması bilateral girişim planlanan hastalarda evreli tiroidektomi uygulanmasına olanak sağlayarak bilateral sinir yaralanma riskini ortadan kaldırır.
Özet (Çeviri)
Aim: Hoarseness, respiratory, and swallowing problems due to recurrent laryngeal nerve (RLN) injury are significant complications in thyroid surgery that negatively impact patients' quality of life. Despite the visual identification of the RLN and the use of intraoperative neuromonitoring (IONM) during surgery, the incidence of vocal cord paralysis (VCP) after thyroidectomy still ranges between 1% and 3%. The clinical and anatomical characteristics of the thyroid gland may influence the risk of nerve injury. This study aims to evaluate the impact of the anatomical features of the thyroid gland and RLN on the risk of RLN injury during thyroid surgery performed with IONM. Methods: Clinical, anatomical, and electromyographic (EMG) data related to the nerves at risk (NAR) were evaluated in patients who underwent thyroidectomy with IONM at the Endocrine Surgery Unit of the Department of General Surgery, Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine, between July 1, 2023, and August 30, 2024. Intraoperative adverse EMG findings, including signal loss and VCP, were compared between patients with and without signal issues in terms of clinical characteristics (autoimmune thyroid disease, hyperthyroidism, plunging goiter), anatomical features (nerve entrapment at the level of Berry's ligament, presence of Zuckerkandl's tubercle), and nerve variations (dislocation, extralaryngeal branching). Results: During the study period, 178 NAR were identified in 108 patients. Among the 178 NAR, adverse EMG findings were detected in 12 cases (6.7%), signal loss in 7 cases (3.9%), and permanent VCP in 4 cases (2.2%). The injury mechanisms in the 7 patients with signal loss were traction in 4 patients (57%), compression in 2 patients (29%), and thermal injury in 1 patient (14%). RLN entrapment at the level of Berry's ligament was significantly associated with adverse EMG findings (p=0.01), signal loss (p=0.03), and VCP (p=0.03). The presence of Zuckerkandl's tubercle (ZT) increased the rate of adverse EMG findings and composite findings by approximately threefold and the rate of signal loss and VCP by approximately fourfold. No relationship was found between adverse EMG findings, signal loss, and VCP and factors such as autoimmune thyroid disease, hyperthyroidism, extralaryngeal branching or dislocation of the RLN, RLN's relationship with the inferior thyroid artery or ZT, nodule size, and lobe volume. Among the three patients who developed signal loss during surgery and underwent staged thyroidectomy, vocal cord function returned to normal, and completion thyroidectomy was performed within 3-6 months. The implementation of staged thyroidectomy prevented the potential risk of bilateral vocal cord paralysis in 3 out of 70 patients (4.3%) scheduled for bilateral intervention. CONCLUSION: Entrapment of the RLN at the level of Berry's ligament significantly increases the risk of nerve injury and VCP, with traction being the primary injury mechanism at this level. The use of IONM allows for the implementation of staged thyroidectomy in patients planned for bilateral intervention, thereby eliminating the risk of bilateral nerve injury.