Yardım çalışanlarında travmaya kısa süreli bir grup müdahalesi: 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri örneği
A brief group intervention for trauma in relief workers: The case of the February 6 Kahramanmaraş earthquakes
  1. Tez No: 938276
  2. Yazar: AYŞE BEYZA BIÇAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİMA ELİF ERGÜNEY OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinin sonrasında afet bölgesinde görev alan yardım çalışanlarının yaşadığı travmatik deneyimlere odaklanılmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında 125 yardım çalışanının travma belirtileri, tükenmişlik ve psikolojik belirtileri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiş, ardından 8 yardım çalışanının travmatik deneyimlerine yönelik kısa süreli Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Terapisinin Yakın Zamanlı Travma Grup Protokolü (G-TEP) aracılığıyla yapılan müdahale süreci nicel ve nitel yöntemle incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yardım çalışanlarının çocukluk çağı travma düzeyleri, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) belirtileri, ikincil travma düzeyleri, depresyon, anksiyete ve stres belirtileri ve tükenmişlik düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Çalışmanın ikinci kısmına katılan 8 yardım çalışanı ile uygulanan 3 seanslık EMDR G-TEP müdahalesi öncesinde ve sonrasında yapılan görüşmelerde alınan ölçümlerin sonucunda TSSB belirtilerinde anlamlı düşüş meydana gelmiştir. Grup seanslarında katılımcılar tarafından yapılan paylaşımlar, nitel analiz yöntemlerinden olan Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz ile değerlendirildiğinde; Travma Deneyimi, EMDR G-TEP süreci ve Güçlenme olmak üzere üç ana tema ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçları yardım çalışanlarının ikincil travmanın yanı sıra TSSB belirtilerini de deneyimlediğini ve bu belirtilerin azaltılmasında EMDR G-TEP'in etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. Nitel Analiz sonuçları yardım çalışanlarının EMDR G-TEP müdahalesine yönelik deneyimlerinin detaylı incelenmesiyle EMDR'nin nasıl işlev gösterdiğine dair derinlemesine bilgi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the traumatic experiences of relief workers that served in the aftermath of the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes. In the first phase of the study, the relationships between trauma symptoms, burnout, and psychological symptoms among 125 relief workers were evaluated. Subsequently, the intervention process of the Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) Recent Traumatic Episode Protocol (G-TEP) applied to 8 relief workers was examined using both quantitative and qualitative methods. The results of the study revealed a significant positive relationship between childhood trauma levels, post-traumatic stress disorder (PTSD) symptoms, secondary trauma levels, depression, anxiety, stress symptoms, and burnout levels among the relief workers. In the second phase of the study, significant reductions in PTSD symptoms were observed as a result of the measurements taken before and after the 3-session EMDR G-TEP intervention applied to the 8 relief workers. The qualitative analysis of the participants' experiences during the group sessions, using Interpretative Phenomenological Analysis (IPA), identified three main themes: Trauma Experience, EMDR G-TEP Process, and Empowerment. The findings indicate that relief workers not only experience secondary trauma but also PTSD symptoms, and that EMDR G-TEP is an effective method for reducing these symptoms. The qualitative analysis results provided in-depth insights into how EMDR functions through a detailed examination of relief workers' experiences with the EMDR G-TEP intervention.