Travma ile başa çıkabilme algısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolü
The mediating role of alexithymia in the relationship between perception of coping with trauma and life satisfaction
- Tez No: 938275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada travma ile başa çıkma algısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide aleksitiminin aracılık rolünün incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde ikamet eden 18-55 yaş aralığındaki bireyler (n = 332) oluşturmaktadır. Katılımcılar Demografik Bilgi Formu, Travma ile Başa Çıkabilme Algısı Ölçeği (TBÇA), Yaşam Doyumu Ölçeği ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) kullanılarak değerlendirilmişlerdir. Elde edilen verilerin analizleri SPSS 25 paket programı ile gerçekleştirilmiş olup yapısal eşitlik modellerinin aracılık analizleri ise IBM AMOS 24 kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda travma ile başa çıkma algısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide aleksitiminin aracılık rolünün anlamlı olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of alexithymia in the relationship between perception of coping with trauma and life satisfaction. The sample of the study consisted of individuals between the ages of 18-55 (n = 332) living in Istanbul. Participants were evaluated using Demographic Information Form, Perceived Ability to Cope With Trauma Scale (PACT), Satisfaction with Life Scale and Toronto Alexithymia Scale (TAS-20). The analysis of the data obtained was carried out with SPSS 25 package program and mediation analysis of structural equation models was performed using IBM AMOS 24. As a result of the analysis, it was found that the mediating role of alexithymia in the relationship between perception of coping with trauma and life satisfaction was significant.