Constructing culturally appropriate childhood aggression theory in early childhood through situational analysis in Turkish context: A grounded theory
Erken çocuklukta kültüre uygun çocukluk çağı saldırganlığı teorisinin Türkiye bağlamında durumsal analiz yoluyla oluşturulması: Gömülü teori yaklaşımı
- Tez No: 938290
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Saldırganlık, değişime dirençli, uzun vadeli olumsuz sonuçlar doğuran kalıcı bir problem davranıştır. Kültür, saldırganlığın şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Mevcut literatürde erken çocukluk dönemindeki saldırganlığa dair genel bir bakış sunulsa da, bu çalışmaların büyük kısmı Amerika ve Avrupa merkezlidir. Oysa Türkiye, Batılı ülkelerden farklı bir kültürel yapıya sahiptir ve bu durum, yerel bağlamda kuramsal geliştirmelere duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Bu çalışma, erken çocukluk dönemine özgü saldırganlık davranışına kültürel açıdan duyarlı ve bütüncül bir kuram geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, grounded theory (gömülü teori) deseniyle yürütülmüş ve iki aşamadan oluşmuştur. Birinci çalışmada, saldırganlığın tanımlanması ve özelliklerinin belirlenmesi yoluyla ana çalışmanın örneklem süreci şekillendirilmiştir. Bu aşamada psikolog, psikiyatrist, çocuk gelişimi uzmanı, okul öncesi öğretmeni ve PDR uzmanı olmak üzere 18 uzmandan veri toplanmıştır. İkinci çalışmada, Ankara'daki 60–72 aylık öğretmenleri ve ebeveynleriyle görüşmeler yapılmıştır ve çocuk gözlemi gerçekleşmiştir. Teorik örnekleme ile ulaşılan katılımcılar; 12 baba, 12 anne, 17 öğretmen ve 5 çocuktan oluşmuştur. Veri toplamada yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlem formları ve alan notları kullanılmıştır. Güvenirliği sağlamak amacıyla denetim izi, kalın betimleme, yansıtıcı günlük, not alma, veri çeşitlemesi, akran incelemesi ve katılımcı kontrolü gibi yöntemlere başvurulmuştur. Çalışma sonucunda saldırganlığa ilişkin dokuz temadan oluşan kültürel bağlamlı bir kuram geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aggression is a persistent behavioral problem with long-term negative consequences and strong resistance to change. Culture plays a significant role in shaping aggressive behavior, and although prior research has offered general insights into childhood aggression across cultures, much of the literature originates from Western contexts, particularly the United States and Europe. Given Türkiye's distinct cultural structure, there is a pressing need to develop culturally grounded theories that reflect local perspectives. This study aims to construct a comprehensive and culturally appropriate theory of childhood aggression through a grounded theory design. The research was conducted in two phases. Study 1 focused on defining aggression and identifying its key characteristics to inform the sampling and design of the main study. In this phase, data were collected from 18 experts, including psychologists, psychiatrists, child development specialists, early childhood educators, and guidance counselors. Study 2 explored childhood aggression from the perspectives of parents, teachers, and through observation of children in Ankara. Theoretical sampling was employed, and participants included 12 fathers, 12 mothers, 17 preschool teachers, and five children aged 60 to 72 months. Data collection tools included semi- structured interview, observation forms, and field notes.To ensure trustworthiness, strategies such as audit trails, thick description, reflective journals, memo writing, triangulation, peer review, and member checking were employed. As a result, the study developed a culturally appropriate theory of childhood aggression consisting of nine themes: behavioral antecedents, aggressive behaviors, behavioral consequences, intervention strategies, functions of aggression, patterns and manifestations, influencing factors, background determinants, and behavioral challenges and outcomes.