Ankilozan spondilit hastalarında anaerobik egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of anaerobic exercise capacity in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 938303
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ankilozan Spondilit (AS) hastalarında anaerobik egzersiz kapasitesini wingate anaerobik güç testi ile anaerobik güç ve anaerobik kapasiteyi ölçerek değerlendirmek ve anaerobik egzersiz kapasitesinin hastalık ile ilgili değişkenlerle arasındaki ilişkisini belirlemek ve sağlıklı kontrollerle olan farklılıklarını saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya modifiye New York Kriterlerine göre AS tanısı almış, 18-65 yaş aralığında, 50 hasta ve 50 sağlıklı kontrol alındı. Çalışmadaki katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek bilgileri, sigara kullanımı, egzersiz yapma alışkanlıkları sorgulandı. Hastaların hastalık süresi, sabah tutukluluğu süresi, steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç (SOAİİ) ve biyolojik ilaç kullanım durumu sorgulandı. İnflamasyon aktivitesini değerlendirmek amacıyla C- reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESR) kaydedildi. Hastaların HLA B27 pozitif ve negatif olma durumları kayıt edildi. Ankilozan spondilitin, hastaların iyilik hali üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla hasta ve hekim global değerlendirme skoru kullanıldı. AS hastalarının mobilitesi el parmak zemin mesafesi, tragus duvar mesafesi, oksiput duvar mesafesi, modifiye schober testi, intermalleolar mesafe, lomber lateral fleksiyon, servikal rotasyon derecesi, ağız açıklığı, çene manibrium mesafesi ve göğüs ekspansiyonu ölçümleri yapılarak değerlendirildi. AS hastalarının yaşam kalitesi kısa form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. AS hastalarında fonksiyonel durum değerlendirilirken Bath AS fonksiyonel indeksi (BASFI), hastalık aktivitesi değerlendirilirken Bath AS hastalık aktivitesi ölçeği (BASDAI), aksiyel iskelet mobilitesi değerlendirilirken Bath AS metroloji indeksi (BASMI) kullanıldı. Tüm katılımcılara anaerobik egzersiz kapasitesini değerlendirmek için Wattbike pro kondisyon bisikleti ile wingate anaerobik güç testi uygulandı. Anaerobik güç testinde maksimum anaerobik güç (Pmax), maksimum anaerobik kapasite (Port), Pmax/kg, Port/kg, Pmin (Minimum Anaerobik Güç), Yorgunluk indeksi, maksimum kalp tepe atımı (atım/dk), ortalama kalp tepe atımı (atım/dk) değeri kayıt edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan AS hastalarının yaş ortalaması 40.5 ±7.55 iken sağlıklı kontrollerin yaş ortalaması 40.78 ± 8.71 olarak bulunmuştur. Her iki grubun demografik özelliklerine ait veriler karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı fark gözlenmedi. Çalışmaya katılan AS hastalarının %76'sında HLA B27 pozitifti.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate anaerobic exercise capacity in Ankylosing Spondylitis (AS) patients by measuring anaerobic power and anaerobic capacity with the wingate anaerobic power test, and to determine the relationship between anaerobic exercise capacity and disease-related variables and to detect differences with healthy controls. Materials and Methods: 50 patients who diagnosed as Ankylosing spondylitis according to modified New York criteria, aged 18-65 years, and 50 healthy controls were included in the study. The participants included in the study were questioned about their age, gender, education level, occupational information, smoking and exercise habits. The patients's illness duration, morning stiffness duration, non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID) and biological drug usage status were questioned. C-reactive protein (CRP) and erythrocyte sedimentation rate (ESR) were recorded to evaluate inflammation activity. HLA B27 positive and negative status of the patients was recorded. Patient and physician global assessment scores were used to evaluate the effect of ankylosing spondylitis on the well-being of patients. Mobility of AS patients was evaluated by measuring finger-to-ground distance, tragus wall distance, occiput wall distance, modified Schober test, intermalleolar distance, lumbar lateral flexion, cervical rotation degree, mouth opening, chin manubrium distance and chest expansion. The life quality of AS patients was assesed by Short form-36 (SF-36). Bath AS functional index (BASFI) was used to evaluate functional status in AS patients, Bath AS disease activity scale (BASDAI) was used to evaluate disease activity, and Bath AS metrology index (BASMI) was used to evaluate axial skeletal mobility. Wingate anaerobic power test was applied to all participants using a Wattbike pro exercise bike to evaluate anaerobic exercise capacity. In the anaerobic power test, maximum anaerobic power (Pmax), maximum anaerobic capacity (Pavg), Pmax/kg, Pavg/kg, Pmin (minimum anaerobic power), Fatigue index, maximum heart rate (beats/min), average heart rate (beats/min) values were recorded. Results: The mean age of AS patients was 40.5 ±7.55 meanwhile the mean age of healthy subjects was 40.78 ± 8.71. When the data on the demographic characteristics of both groups were compared, no significant difference was observed between the two groups. HLA B27 was positive in 76% of AS patients participating in the study.