Ergenlerde aile bütünlük duygusunun ve öznel zindelik pozitif ruh sağlığı üzerindeki rolü
The role of family integrity sense on subjective vitality and positive mental health in adolescents
  1. Tez No: 938304
  2. Yazar: SABİHA BESTE VANGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenler tarafından algılanan aile bütünlük duygusunun ve öznel zindeliin pozitif ruh sağlığı üzerindeki rolünü incelemektir. Araştırmanın evrenini İstanbul/Küçükçekmece ilçesinde devlet okullarında ve özel okullarda eğitim gören öğrenciler oluşturmuştur. Çalışma grubu, 48'i (%11,1) anne baba ayrı ve 285'i (%88,9) anne baba birlikte ayrıca bu grubun 264'ünü (%67.0) 13-15 yaş arası ve 168'ini (%38,8) 16-18 yaş aralığında olmak üzere toplam 432 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler,“Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği”“Öznel Zindelik Ölçeği”ve ''Pozitif Ruh Sağlığı Ölçeği'' yardımıyla toplanmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanların analizinde; frekans ve yüzdelikler, t testi, tek yönlü varyans analizi korelasyon ve çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; 13-15 yaşında olan öğrencilerin 16-18 yaşında olan öğrencilere göre aile bütünlük duygusu düzeylerinin öznel zindelik düzeyleriyle arasında bir anlamlılık bulunamadığı; pozitif ruh sağlığı ölçeği ve alt boyutlarının düzeylerinin de yaşa göre anlamlı bir farklılığı bulunamamıştır. Anlamlı bir farklılığın olduğu çoklu regresyon analizinde; pozitif ruh sağlığı alt ölçeklerinin ve yine yaş grubu ve aile bütünlük durumları açısından incelenmesine göre daha anlamı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of the sense of family cohesion and subjective vitality perceived by adolescents on positive mental health. The population of the research consisted of students studying in public and private schools in Istanbul/Küçükçekmece district. The study group consisted of 48 (11.1%) parents separated and 285 (88.9%) parents together, 264 (67.0%) of this group between 13-15 years old and 168 (38%) ,8) consists of a total of 432 students, between the ages of 16-18. The data were collected with the help of the“Family Feeling of Integrity Scale”,“Subjective Vitality Scale”and“Positive Mental Health Scale”. In the analysis of the scores obtained from the scales; frequencies and percentages, t test, one-way analysis of variance, correlation and multiple regression analysis were used. According to the results of the study; There was no significant difference between the levels of sense of family unity of students aged 13-15 and subjective vitality levels compared to students aged 16-18; There was no significant difference in the levels of the positive mental health scale and its sub-dimensions according to age. In multiple regression analysis where there is a significant difference; positive mental health subscales and again in terms of age group and family integrity status were found to be more meaningful than the examination